Türkiye’nin En Büyük Gemisi TCG Anadolu

İlk milli ve tamamen çelik fırkateynimiz; helikopter, savaş uçağı ve hava araçlarının iniş kalkış yapabileceği, 700 kişilik amfibi taburu taşıyabilmek kapasitesine sahip TCG Anadolu; ülkemizin en büyük gemisi olacak. İstanbul’daki Sedef Tersanesinde yaptırılan 225 metre uzunluğundaki gemi, F35B sınıfı ve 5. nesil av ve bombardıman uçakları da inebileceği şekilde tasarlandı.

8 gelişmiş savaş helikopterini barındırabilme imkanına sahip TCG Anadolu, en az 30 yatak kapasiteli askeri hastanesi ile önemli bir askeri gücü binlerce kilometre uzağa taşıyabilecek. Bin 400 kişiyi aynı anda taşıyabilme kabiliyetine sahip TCG Anadolu, amfibi görev gücünü nakletmek ve helikopter operasyonları yapmak için tasarlandı!

TCG Anadolu

37-39 kilometre sürat yapabilecek, tam yük 28 bin ton ağırlığında olacak gemimiz, 225 metre boy ve 32 metre eninde!

13 tank, toplam 27 adet Amfibi Zırhlı Aracı (AAV) (21 adet personel AAV, 3 adet komuta AAV, 3 adet kurtarma AAV), 6 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) ve 33 adet çeşitli araç kıtalararası taşınabilecek. 16 Knot rüzgarda yükleme ve boşaltma, 27 knot kuvvetli rüzgarda bile helikopter operasyonu yapabilecek gemi tüm silah ve savunma sistemini de kullanabilecek. Personel, helikopter ve araçlar için asansörler bulunan geminin 348 kalıcı personeli olacak. 56 uçuş personeli, 50 hastane personeli, 200 karargah pesoneli ve 550-700 kişilik amfibi komandosunu barındıracabilecek geminin silah sistemini Havelsan ve Aselsan yapacak.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 01 Mart 2016

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir