Tutankamon Hakkında Bilinmeyenler

Uygun fiyatlı sosyal medya yönetim ve danışmanlık hizmeti DMM TURKEY ile başarıyı yakalayın.

MÖ 1332-MÖ 1323 yılları arasında hüküm süren Mısır firavunu Tutankamon, Mısırda ilk kez Tektanrılı Aten dinini kuran, IV. Amenotep’in oğludur. Babasının ölümü sonrası, başka bir anneden olan üvey kızkardeşi Ankhesenamen ile evlenip tahta çıktı. Saltanatının ilk senelerinde, Mısır’ın eski çok tanrılı dinine dönüş görüldü. Kendisi de Tutankhaton adı yerine Tutankhamun adını tercih etti. Böylece, IV. Amenhotep’in kurduğu Aten dini bir bakıma bitti. Tutankhamun’un çağı barış içinde sürdü. Çok genç yaşta ölen bu kraldan sonra, babasına vezirlik, kendisine de küçüklüğünde naiplik yapmış olan Ay, dul kraliçe ile evlenerek tahtın sahibi oldu.

Tutankamon

1922 yılında Howard Carter tarafından bulunan mezarı Krallar Vadisinde yer almaktadır. Mezardan çıkan buluntular Kahire müzesinde sergilenmektedir. Mezarı 1972’de Londra’da ve devamında ABD’de sergilenmiştir. Tutankhamun’un genç yaştaki sıradışı ölümünün nedeni bugün bile pek bilinmemektedir. Sanki Tutankamon aceleyle gömülmüştür. Mısır bilimcilerinin son tezi Tutankhamun’un generali olan Horemheb’in yönetimi ele geçirme amacıyla Tutankhamun’un kafatası arkasına sert bir cisimle vurmuş olabileceği tezidir. Howard Carter bu mucizevi keşfi ile kendisine iyi bir kariyer sağlasa bile fakirlik ve unutulmuşluk içinde ölürken cenazesine bir iki kişi dışında kimse katılmaz.

Firavun’un lahitinde hiyeroglif olarak bulunan yazılarda dikkat çekmektedir; Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.

Uygun fiyatlı sosyal medya yönetim ve danışmanlık hizmeti DMM TURKEY ile başarıyı yakalayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim
Kategoriler