Twitter’da Takipçi Bakın Nasıl Artırılır

Amerikan bilişim enstitüsü Georgia Teknoloji, 15 ay boyunca 500 bin içeriği inceleyerek Twitter’da takipçilerin nasıl arttırılabileceğini analiz etti ve bir rapor yayımladı. Projenin başındaki Eric Gilbert ve arkadaşlarının verilerine göre kullanıcılar, sayıyı arttırmak için kendilerinden bahsetmekten öncelikle vazgeçmeli. Bir konu hakkında bilgi vermekten hoşlanıyorsanız 30 kat daha fazla rağbet göreceksiniz bunu unutmayın. Mutluluk ve moral veren şeyleri insanlar okumayı daha çok seviyormuş dolayısıyla dikkat çekmek için bu yöne eğilmek de şart.

Twitter’ın aktif kullanıcıları, mesajların yüzde 41’inde yani neredeyse yarısında kendisinden bahsediyor. Alelade bir konuda bilgi vermeyi amaçlayan mesajlar ise diğerlerine göre 30 kat fazla rağbet görüyor. Analize göre Tweetleri etiketlemek için kullanılan # işareti de az kullanılmalı. “Hashtag” denilen takı ne kadar fazlaysa, takipçileri çekebilme ihtimali o kadar az.

Trend topic’ler yani gündemle alakalı mevzular hakkında bilgi veren ya da okuyucuyu eğlendiren mesajlar oluşturmalısınız. Bu şekilde hem retweet edilecek hem de cevap alma olasılığınız artacak. Komik olmaktan korkmayın evet ancak işin dozunu da ayarlayın. Mevcut takipçilere cevap vermek etkileşimde olmak da gayet mühim. Böylelikle önemsendiklerini hissedecekler.

“Yararlı bilgiler” sıklıkla takip edilir mantığını iyi kavrayın. Buradan hareketle; son dakika gündem haberleri, ödül-promosyon-tanıtım içerikleri, kitlelere sosyal ortamda fayda sağlayacak püf noktaları veren tweet mesajlarını düzenli olarak yönlendirin.

Twitter

Başka bir tweette sizden bahsedildiğinde bu fırsatı atlamayın. Hemen iletişime geçin. Konuyu açıcı içeriklerle diyaloğu geliştirin. Kitleler TV’de olduğu gibi Twitter’da da ikili tartışmaları takibe bayılır. Tabii saygı sınırlarını koruyacak şekilde. Özetle “Mention”lara cevap vermeliyiz. Olur olmaz her şeyi yazmanın bedelini de unfollow olarak ödersiniz. Belirlediğiniz konular okunmaya ve takip edilmeye değer olmalı.

Twitter ilgi bekler. Bir gün onlarca tweet artıp sonraki günlerde ortalardan kaybolmak zarar getirir. Hiç değilse günde bir kez takipçilerinize kendinizi hatırlatın. İlgi alanlarınızı belirleyerek ortak zevklere ve hobilere sahip kişilerle tanışın. Spam yani reklam mesajları göndermeyin. Nefret söylemleri ile birkaç fanatik takipçi edinebilirsiniz ancak bu uzun vadede zarar getirir. Her zaman yapıcı olmaya çalışın. Güzel mesajlar verin – kendiniz olun.

Twitter takipçi sayısını arttıracak teknik hilelere ve programlara başvurmak kendiniz kandırmaktan başka bir işe yaramaz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir