Uçak Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?

Uçuş esnasında; iniş ve kalkış esnasındaki hafif sallantıları bir miktar daha az hissedeceğiniz kanat kısmındaki koltukları tercih edebilirsiniz. Buna ilave olarak; koridor kısmında oturmanız sizi izole edeceğinden daha az panik yaşamınızı sağlar. Lakin sıkışıklık hissinden rahatsızlık duyuyorsanız, acil çıkış kısımlarını tercih etmeniz gerginliğin atılması yönünde size yardımcı olabilir. Bu bölümdeki koltuk aralığı gayet ferahtır. Unutmayın, uçağın arkalarına doğru ilerledikçe koltuk aralıkları azalır. Kilolu biriyseniz yine bu hususa dikkat etmelisiniz.

Havaalanına geldiğinizde iniş ve kalkış yapan uçakları izlemek gerginliğinizi alacaktır. Uçakların içinde olduğunuzu hayal edin. Siz de başarılı bir şekilde inip kalkıyorsunuz.

Kolay uyuyan biriyseniz; uçuş esnasında uyumak stresi azaltabilir. Doktorunuzun tavsiyesi ile bir ilaç kullanabilirsiniz. Dua etmek, bir şeyler okumak, bulmaca çözmek, müzik dinlemek hatta sakız çiğnemek gibi kafa dağıtan meşgaleler bulmanızı öneririz. Uçağa ilk kez binen biriyseniz duyduğunuz farklı sesler sizi panikletmesin. Bu koca bir uçak, elbette farklı zamanlarda farklı sesle duymanız olası. Yine de çok gerginseniz kabin ekibini izleyin, hatta onlarla konuşun. Emin olun sizi rahatlatacaklardır.

Kıyasıya uçuş korkusu bulunan kişilerin en büyük kabusu uçuş sırasında yaşamaları muhtemel türbülanstır. Sakın aklınızdan çıkarmayın; uçaklar hava boşluklarından dolayı düşmez. Pilot bu esnada kemerlerinizi takmanızı herhangi bir risk bulunduğu için değil yanınızdaki yolcunun üzerine düşmemeniz için ister. Uygun bir hava akımı yakalandığında sona eren bir durumdur. Tekrar ve önemli bir bilgi olarak belirtelim; uçaklar türbülans yüzünden düşmezler. Unutmayın uçaklar yer yüzündeki en güvenli ulaşım aracıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir