Uçan Araba Artık Hayal Değil

Dev otomobil firmalarında mühendis olarak görev yapmış Slovakyalı Stefan Klein ve Jurak Vaculik’in “Aeromobil” adını verdiği 100 beygir gücündeki hibrid uçan araç, bir depo yakıt ile karada 500 kilometre, havada ise 700 kilometre mesafe gidebiliyor! Güvenlik düzeyi ise henüz Ar-Ge kapsamındaki test aşamalarıyla sınırlı. Tasarımı farklı bir görüntü oluştursa da diğer araçlar gibi trafikte seyredebiliyor ve park edebiliyor. Ancak bu otomobili özel yapan şey ise bir tuşla açılan devasa kanatlar. Normal otomobil modunda saatte 158 kilometre hıza ulaşan müthiş icat, kanatları açılıp havalandığında 198 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor.

Uçan Araba

20 yıldır Bratislava merkezli şirketlerinde bu proje üzerinde çalışan mühendisler uçan araba üzerinde yapacağı bir kaç değişiklik sonrasında Aeromobilin seri üretimine geçeceğini söylüyor. 1990 yılından beri hafif çelik çerçeve ve karbon kaplamalı bu proje üzerinde çalıştıklarını belirten AeroMobil sözcüsü Tatiana Veber, Rotax 912 motora sahip 450 kiloluk araçları için farklı uzmanlardan olumlu görüşler aldıklarını da ekledi. 

Yüzlerce uçan araba seri üretime geçerse tepemizde dolaşacak olası kaza faktörlerini düşünemiyorum.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir