Uğur Mumcu Hakkında Bilinmeyenler

22 Ağustos 1942, Kırşehir doğumlu gazeteci ve araştırmacı yazar Uğur Mumcu aslen Ankaralıdır. Babası Tapu Kadastro memuru Hakkı Şinasi Bey’in işleri yüzünden Kırşehir’de, dört kardeşten üçüncüsü olarak dünyaya geldi. İlk ve orta okulu Ankara’da tamamlamış, 1961’de başladığı Ankara Hukuk Fakültesinden 1965’de mezun olmuştur. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra dil için İngiltere’ye gitmiş, dönüşünü takip eden 1969-72 seneleri arasında Ankara Hukuk’ta İdare hocalarından Prof. Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak görev almıştır.

Uğur Mumcu Hakkında Bilinmeyenler

İlk yazıları 1962’den itibaren; Yön, Türk Solu, Devrim, Ant, KIM dergilerinde çıktı. 1968-69-70 yıllarında Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde yazdı. Köşe yazarlığına 1974’te haftalık olarak yayımlanan Yeni Ortam dergisinde adım attı. Daha sonra çalışmaya devam edeceği  ajans Anka’da 1975’ten itibaren Cumhuriyet’e de köşe yazıları yazdı. 1977’ten sonra sadece Cumhuriyet için çalıştıı. “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız yazdı. Henüz talebeyken 26 Ağustos 1962 tarihinde Cumhuriyet’te yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı yazısıyla Yunus Nadi Ödülü’ne layık görüldü. Aldığı bir ceza sonrası Ağrı İli Patnos kazasında, resmi tanımlamasıyla “sakıncalı piyade eri” olarak askerlik görevini tamamlamıştır. “Sakıncalı Piyade” kitabı yazarın en çok bilinen eseridir. Ağır şartlarda yaptığı askerlik görevi sırasında yaşadığı ülser yüzünden mide kanaması ve sıkıntılı bir dönem geçirdi.

Uğur Mumcu Hakkında Bilinmeyenler

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara Karlı Sokaktaki ikametgahı önünde, aracına konan C-4 plastik patlayıcının infilakı sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. Saldırının arkasında Mossad ve kontrgerilla’nın olduğu iddia edilmesine rağmen, İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler olayı üslendi. Dönemin Başbakanı Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, “cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğu”nu söylemesine rağmen Uğur Mumcu cinayeti halen aydınlatılamamıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir