Ümit Burnu Hakkında Bilgiler

1488’de Portekizli kaşif Bartolomeu Dias tarafından keşfedilen, denize doğru uzanan kayalık bir burun olan Ümit Burnu, Güney Afrika’daki Cape Yarımadasının güneydeki uç noktası olarak bilinir. Denizden yaklaşık 245 metre yüksektedir. Kıtanın gerçek güney ucu Ümit Burnunun 160 km güneydoğusundaki Agulhas Burnu’dur. Ümit Burnu 34° 21’26” S, 18°28 25″ E Koordinatları üzerinde yer alır. Bartolomeu Dias, Portekizli Dias, Kral II. Joao’nun emri doğrultusunda doğuya ve oradaki baharatlara ulaşılabilecek bir deniz yolu bulabilmek amacıyla yola çıkmıştı.

O vakitlerde ticaret yollarının sadece bir kısmı denizden ilerliyordu ve bu yüzden doğuya giden tüccarlar Ortadoğu ülkelerini tümüyle geçmek zorundaydı. Tarihçilerin ifadesine göre Dias, burnu keşfettiğini haber verince Kral bu keşfin doğuya ulaşan suyolunun yakında açılmasını sağlayacağını düşünmüş, bu nedenle burnun adını Ümit Burnu olarak değiştirmiş. Ama bazı tarihçiler ise Fırtınalar Burnu isminin, denizcilerin moralini bozabileceği inancı ile daha sonra Ümit Burnu olarak değiştirildiğini hatırlatır.

1497-1498 arasında başka bir Portekizli kaşif olan Vasco da Gama Afrika’yı dolaşarak Hindistan’a kadar uzanan bir deniz yolculuğu yapar. Bu deniz yolu Süveyş Kanalının açıldığı 1869’a kadar Avrupa ile doğu ülkeleri arasındaki tek deniz yolu olarak kalacaktır. Ve Akdeniz önemini yeniden kazanmıştır. Vergi paraları artar ve Osmanlı Devleti vergi almaya başlamıştır. Ümit Burnu, hayvan türleri bakımından da son derece gelişmiştir. Babun, kaya tavşanı, Kap susamuru ve antilop çeşitleri bu bölgede bulunan memeli hayvanlar arasındadır. Güneşkuşu ve balcıkuşu bu bölgede çok görülen kuş türleri arasındadır. Karada çeşitli kertenkele, yılan ve kaplumbağalara rastlanılabilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir