Uyanınca Elde Kına Lekesi Görmek Ne Anlama Gelir?

Uyandıktan sonra; bir anda ortaya çıkan “elde (zaman zaman da ayakta) kına görülmesi” hadisesi son yıllarda sıkça arttı.

Kına lekesinin yanı sıra ellerde kına kokusuna benzer bir koku da kimilerine göre hissedilebilmektedir. Hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte uyanınca elde kına olması bilimsel iki şekilde açıklanabiliyor.  İlki rüya sırasında ruhun kısmen bedenden ayrılması, farklı alemlere gitmesi ki uyanınca tekrar hızlı bir şekilde vücuda dönmektedir.  İkincisi ise bunun bir çeşit mantar rahatsızlığı (Tinea Nigra) olduğu ve iyi temizlenmeyen ellerde ortaya çıktığı gerçeği, kimilerine göre ise karaciğerdeki kısmi harabiyet sonucu ortaya çıkabilen sararma.

Öte yandan uyanınca elde kına lekesi görenlerin melekler yahut cinler tarafından bu şekilde işaretlendiği de sıkça söyleniyor. İslam dinine göre ve bilimsel olarak konuyu aydınlatmaya çalışan görüşler mevcut. Merdivenaltı hikayeler; cinlerle nikahlanmanın veya temiz kalpli oluşunuzun bir işareti olarak dilden dile yayılıyor.

Kınayla alakalı Hadis-i Şerifler de mevcuttur: “Ebu Nuaym ve Bezzar’dan nakille Peygamber Efendimiz tüm Müslümanlara şöyle seslenmektedir, ‘Kına yakın. Zira güzelliğinizi, gençliğinizi ve nikah sevginizi arttırır.’, Yine “Deylemî’den nakille Resûl-ü Ekrem (s.a.v): ‘İlk kına yakan İbrahim Peygamber’dir. Siyahla ilk boyanan da Firavundur.'” der.

Sabah Uyandığımda Elimde Kına Görmek gece yatmadan önce elinizde ve avuç içi bölgelerinizde, hiç bir anormallik yokken sabah kalktığınızda avuç içinde kına ve ellerde kına kokusu oluşumu olarak açıklanıyor ve elde kına ile uyanmak bilimsel olarak bu şekilde izah ediliyor.