Vahi Öz Hakkında Bilinmeyenler

3 Kasım 1911’de Dünyaya gelen Vahi Öz; ya da asıl ismiyle Vahe Ozinyan, Ermeni olduğu iddiaları ile anılan sinema ve tiyatro sanatçısıdır. (Mezar-taşında ‘Ruhuna Fatiha’ yazmaktadır.) Şehir Lisesinde talebelik yaptığı Samsun’da 1928’de ilk kez sahne aldı. Halkevi piyeslerindeki oyunculuk hayatını İstanbul Şehir Tiyatrosunda sürdürdü. 1938-45 arası Ankara Radyosunda temsillere çıktı. 1947’de sinema ile tanışan sanatçı “Bir Dağ Masalı” ile beyazperdeye adım attı. 

84 filme rağmen 1960’lardaki Horoz Nuri tipiyle zirveye çıkan Öz, tiyatro topluluğu kurdu, sinema ve sahne yönetmenliği yaptı. Memleketine turneye gittiğinde büyük olay olur zira Elazığ’ın tanınmış ailelerindendir. Babasının bir dönem oyuncu oğlunu evlatlıktan reddettiği de iddia edilir.

Vahi Öz Kimdir?

1952’de senaryosunu kaleme aldığı Süt Kuzuları filmiyle hem yönetmenlik hem de oyunculuk üstlenir. 1960’lardaki plak modasını da kaçırmayan uyan Vahi Öz, Öztürk Serengil’i kıramaz ve bir 45’lik de doldurur. Plağın ön tarafında “Bedia” adlı şarkısı, arka yüzünde ise Öztürk Serengil’le birlikte söyledikleri “Bekarlıktan Kurtulduk” adlı parça yer almaktaydı. “Bedia”, Vahi Öz’ün Horoz Nuri olarak tanındığı projelerinde birlikte sık oynadığı partneri Mualla Sürer’in bu filmlerdeki adıdır. “Bediha” olarak seslendiği Mualla Sürer’le olan performansı, Turist Ömer ve Ayşecik filmlerindeki rolleri ile kendini sevdirir. Vahi Öz filmleri, “Ofsayt Osman” filminde kabadayı rolü ile akıllara kazınır.

Çok genç yaşında prostat kanserine yakalanan usta oyuncu, 12 Şubat 1969’da 58 yaşındayken aramızdan ayrılır. 1960’da idrar yollarından rahatsızlanmıştı. 1968 Haziran ayında prostat ameliyatı olur ve 1,5 yıl yatmak zorunda kalır. Doktorlar kanser olduğunu söylediğinde “yenerim ben onu” diyecektir.

Sadri Alışık’la oynadığı filmlerinde Rüknettin tiplemesiyle de tanıdığımız Vahi Öz’ün hiç renkli filmi olmaması da ilginç bir ayrıntıdır. En bilinen repliği “Afferim olum Mehmet, sana da prafo” dur. 1950’lerde köyden kente göç eden zengin hacıağa tipini kusursuz yakın bir biçimde sahneler. 70’lerin ortasında Kaynanalar dizisi ile tanıdığımız Denizli-Sarayköy’lü Tekin Akmansoy, zengin Kayserili profili ile bayrağı kendisinden alacaktır. “Alo, Tayfur, sen misin? Nassın? İyi misin ulan it oğlu it” repliği de akıllardan çıkmaz.

vahi öz

Vahi Öz, çiçeği çok seven bir aktördür. Mezarı çiçek bahçesine döner. Naaşı Şişi Camisinden Osmanbey’e kadar el üzerinde taşınacak trafik aksayacaktır. Ayhan Işık, Sadri Alışık, Zeki Müren, İzzet Günay, Türkan Şoray ve Öztürk Serengil cenazeye katılan ünlü isimlerdendir.

Tiyatrocu olmak istediğinde dönemin köklü ailelerinden oluşu nedeniyle çokça tepki aldığı sonrasında affedildiği rivayet edilir. Vahi Öz, Prostat kanserinden vefat etmiştir. Cenazesi İstanbul’daki Şişli camisinden kaldırılır. Beyazperdenin “Kart Horoz” tipiyle ünlü komiği Vahi Öz’ün ilk nikahından olan oğlu Taner ile beşinci ve son eşi Jale Öz, oyuncunun vefatından çok kısa bir süre sonra nikah masasına oturmuştur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir