Vahi Öz ve İlk Kez Duyacağın Gerçekler → Vahi Öz Hakkında Detaylı Bilgiler ←

Vahi Öz; Halkevi piyesleri, İstanbul Tiyatrosu, Ankara Radyosu derken 1947’deki “Bir Dağ Masalı” filmi ile 36 yaşında sinemaya adım atar.

Horoz Nuri (Kart Horoz) ve Rüknettin tiplemesiyle tanınması için 20 film daha beklemesi gerekmektedir… Babası oyuncu oğlunu evlatlıktan reddeder… Memleketine turneye gider büyük olay olur zira Elazığ’ın tanınmış ailelerinden birinin oğludur. Aslen Ermeni olduğu iddiaları ise ise hayattaki akrabaları tarafından yalanlanacaktır.

Renkli filmi olmadığı için aktörü siyah-beyaz filmlerden hatırlayabiliyoruz ne yazık ki… Sürekli “Bediha” olarak seslendiği Mualla Sürer’le olan diyalogları, Ayşecik ve Turist Ömer filmlerindeki performansı ile unutulmazlar arasına girer. Sadri Alışık ve Öztürk Serengil diğer yol arkadaşlarıdır. Bediha tiplemesi o kadar beğenilir ki 1964’te Serengil Plak için aynı isimle bir albüm doldurur… 

vahi öz kimdir?

Para babası orta Anadolu insanı karakteriyle tanıdığımız oyuncu, “Ofsayt Osman” filminde kabadayı rolü ile de hatırlanır. Kusursuz şivesi halen tekrar edilir… Yahşi Batı filmindeki Zafer Algöz’ün seslendirmesine lütfen dikkat edin!.

12 Şubat 1969’da Prostat Kanserine yenik düşen usta oyuncuyu ölüm yol dönümünde anmak istedim. Mekanı cennet olsun…