Vedat Milor Hakkında Bilinmeyenler

G.Saray Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü yüksek şeref derecesi ile tamamlayan 10 Ekim 1955, İstanbul doğumlu ünlü gurme Vedat Milor’u, tüm akademik kariyerinin aksine yemek ve şarap eleştirmeni olarak tanındık. Aslında Konyalıdır. London School of Economics’te aldığı eğitim sonrası ABD Kaliforniya’da sosyoloji doktorası yaptı. Bu tezi, 1990 yılında ABD’deki Sociological Association tarafından senenin en başarılı doktora tezi seçilecektir. Vatan hizmeti sonrası Dünya Bankasında Kemal Derviş ile birlikte çalıştı.

Vedat Milor Hakkında Bilinmeyenler

Brown Üniversitesinde asistan profesör olarak görev yaptı. Davet edildiği Princeton Üniversitesinde bir yıl kadar misafir öğretmenlik yaptı. Stanford Üniversitesinde hukuk eğitimi de alan Milor, %10’a girerek tamamladığı ve doçentlik de yaptığı bu ünlü okulun sonrasında bir şirketin hukuk danışmanı oldu. Georgia Teknoloji Enstitüsünde politik ekonomi ve İstanbul’daki Koç Üniversitesinde uluslararası ilişkiler dersleri verecektir.

Vedat Milor

Linda Milor ile evli Vedat Milor’un 2002’de dünyaya gelen Ceylan Handan adında bir kız çocuğu vardır. Atlanta’da ve İstanbul’da yaşamını sürdüren gurme Vedat Milor, çekimler ve dersler için sık sık Türkiye’ye gidip gelmektedir. 2005’ten bu yana Milliyet’te makaleler yazıyor, yeni lezzetlerin keşfi için tüm Dünya’yı dolaşıyor. NTV’deki “Vedat Milor’la Tadı Damağımda” en bilindik programıdır. Vedat Milor, bir soru üzerin babası Oktay Milor için, “Babam tescilli çapkındı. Ancak uçan ya da kaçan kurtulurdu ondan” diye söz eder.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir