Vehbi Koç Hakkında İlk Kez Duyacağın Bilgiler

20 Temmuz 1901’de Ankara Keçiören’de dünyaya gelen Türk iş adamı ve sanayici Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 günü Antalya’da vefat etti. Babası Koçzade Hacı Mustafa Efendi (1874-1928) tarafından üç asırlık, annesi Kütükçüzade Hacı Rıfat Efendi’nin kızı Fatma Hanım (ölümü 1963) tarafından Hacı Bayram-ı Veli sülalesine dayanan altı asırlık bir aileden geliyordu. Doğduğu tarihi tam olarak bilmeyen Vehbi Koç, 1928 senesinde teyzesinin kızı Sadberk hanımla evlenmiştir. Ankara İdadisi’nden mezuniyeti sonrası 1917’de iş hayatına atıldı.

Henüz 10 yaşındayken mahalle mektebine başladı. Hacı Bayram Camisi yakınlarındaki “Topal Hoca Mektebi”nde ilk eğitimini aldı. Mahalle Mektebinden sonra yine Hacı Bayram Cami yanındaki kiralık bir evde ilkokula başladı. Bu okulu birincilikle bitirdi. Daha sonraları, şimdilerde Tıp Fakültesi (İhtisas Hastanesi)’nin bulunduğu alanda olan ve “Taş Mektep” denilen Ankara İdadi’sine (liseye) devam etti. Lakin idadi hayatı uzun sürmeyecekti.

İş hayatına, 1917’de babasının onun için açtığı küçük bakkal dükkanında; şeker, ayakkabı lastiği, zeytin, kaşar ve makarna satarak başladı. “Koçzade Ahmet Vehbi” adlı ilk firmasını Ankara Ticaret Odasına 1926 senesinde tescil ettirmiştir. Ticaret ile ilgilendiği sırada, 1928’de Ford Motor Şirketi ve Standard Oil (Mobil)’in yerel temsilcisi oldu. Ankara başkent olduktan sonra, ortaya çıkan yapılaşma ihtiyacını fark ederek, yapı malzemeleri işine de atıldı. İstanbul’da ve Eskişehir’de (1938) şubeler kurdu, Koç şirketlerini Koç Ticaret AŞ’nin altında toparladı.

General Electric ile 1948’de hayata geçirilen anlaşma ile 1952 senesinde ampul fabrikasını açtı. Koç 1950’de çok büyük bir atılım yaparak; otomobil, ev aletleri, radyatör, elektronik cihazlar, tekstil üretimine geçti. Bozkurt Mensucat, Demir Döküm (1954), Arçelik (1955), Aygaz (1962), Türkay ve Siemens ile ortaklaşa kablo fabrikaları, Türk Elektrik Endüstrisi, Gazal gibi işletmeleri tesis etti. Ayrıca traktör sanayisine Fiat lisansı ile girdi. Otomotiv alanındaki ilk firma Koç tarafından devasa bir sanayi dönüştü. Ford Motor Company ile 1959’da kamyon montajına geçildi ve şimdilerin önde gelen otomotiv devi Otosan’ın kurulması sağlandı. İlk yerel seri üretim otomobilimiz olan Anadol 1966’da üretildikten sonra ülkemizdeki ekonomiye hız vermek üzere Vehbi Koç FIAT ile anlaşarak giderek Tofaş’ı kurdu ve ikinci yerli aracımız olan Murat’ı 1971’de üretti. Vehbi Koç’un kıvılcımı ile gelişim aşamasındaki otomotiv sanayimiz ve yan sanayi araçları kurulmuştur.

Vehbi Koç 1963 senesinde tüm Koç iştiraklerini Koç Holding çatısı altında birleştirerek ekonomik hayatımızda mühim bir adım daha attı. Türkiye’de Holdingler dönemi Vehbi Koç’un attığı bu adımla start aldı denilebilir ve çok sayıda iş adamı bu sistemi takip edecektir. Grup ayrıca, Ford Motor Company, Fiat, Allianz ve Yamaha gibi tanınmış şirketler ile de uluslararası alanda ortaklıklara sahiptir.

76 yıllık uzun ve başarılarla dolu iş hayatında 100’den fazla şirket Koç Grup altında gelişmiştir. Perakende, gıda, enerji, finans, turizm, otomotiv ve teknoloji gibi farklı alanlarda birçok değerli şirket oluşturulur. Koç Topluluğu 80 binden fazla çalışanı, 40 milyar doları aşan cirosu, 900 milyon dolarlık ihracatı ve yıllık 600 milyon doları aşan yatırımları ile günümüzde, dünyanın en büyük 200 işletmesinden biri konumundadır. Vehbi Koç sosyal faaliyetlere zaman ayırabilmek için 1984 senesinde emekliliği seçti. Oğlu Rahmi Koç, Koç Topluluğu şirketlerinin liderliğini devralmış durumdadır.

Diğer sitemiz MedyaBudur için de çok vakit harcıyoruz. Buradan inceleyebilir; habercilik, editörlük hizmetleri ve optimizasyon konularında bilgiler alabilirsiniz. Takip listenize eklemeniz dileğiyle!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir