Vietnam Savaşı Hakkında Bilgiler

İkinci Çinhindi Harbi olarak da kaynaklarda yer bulan Vietnam Savaşı; Kuzey Vietnam, Çin ve Sovyetler gibi Doğu Bloku ülkeleriyle ABD destekçisi anti-komünist Güney Vietnam ve başta Amerika arasında yaşanan bir yıkımdır. Kore Savaş’ının ardından Soğuk Savaş’ın ikinci sıcak çatışması olarak da bilinir. ABD kuvvetleri 1963’den 1973 senesine kadar savaşta bulunmuş ve 60 bin civarında asker kaybetmiştir. Vietnam, 1,5 milyon yurttaşını ve zehirlenerek iş göremez hale gelecek topraklarının üçte birini yitirmesine rağmen gerilla savaşlarıyla galip geldi.

Amerikalılar ise savaş boyunca bölgede 58 bin 175 askerini kaybederken, savaş sonrasında Vietnam’dan ülkelerine dönecek kişilerin mühim bir kısmı da sosyal baskı ve yaşadıklarının da tetiklemesiyle intihar ederek yaşamlarına son verirler. Savaş boyunca ABD Hava Kuvvetleri; Vietnam, Kamboçya ve Laos’da, 113,716 farklı bölgeye toplam 6,727,084 ton bomba attı.

Amerika, ayrıca savaş boyunca, çoğunluğu uçaksavar savunmasıyla düşürülecek 10 bine yakın hava aracını kaybetti. Buna karşılık Kuzey Vietnam tarafında da ise kayıplar 200 kadardı. Vietnam savaşlarının başında Çin-Sovyet ilişkilerinin düzeleceği düşünülmekteydi. Ancak düşünce farklılıkları sonucu ilişkiler devam eden yıllarda daha da kötüleşmiştir. Sovyet-Çin uçurumunun derinleşmesi, çok kutupluluğu güçlendirerek yumuşama sürecinin hızlanmasına sebep olacaktır. Böylece, ABD’nin Vietnam’ı parçalama planları çalışamaz hale gelirken, Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam ülkeleri 1975 senesinde bir araya geldi. Amerika’nın komünist birliklerin saklanmasını önlemek için orman ve tarım bölgelerine yaprak dökücü zehirli kimyasallar püskürtmesi on binlerce kişinin rahatsızlanmasına ve yüz binlerce hektar alanın kullanılamaz haline gelmesine neden oldu.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir