Vird Nedir? Kalp Zikri Nasıl Yapılır?

Rutin halinde devamlı çekilen zikirlere Vird denir. Tasavvufta belli sayıda Allah denilerek kalbin Allahı zikretmesini hedefleyen zikir çeşidine denmektedir. Kalbin ilacı ‘zikir’, nefsin tezkiyesi (Terbiyesi) zikir’ Nakşibendi tarikatında gizli zikir esasken Kadiri tarikatı açıktan zikri tercih etmiştir. Sadatı Kiram’ın ismini ezberlemeden İhlas suresi zikri yapılır. İsimler ezberlendikten sonra; günde 5.000’den başlayan Kalp zikri, 21.000’den sonra Letaif zikri, 101.000’den sonraysa Nefy u isbat zikrine başlanır yani Lailaheillalah denir. Bazı kollarda nefy u isbat zikrine geçmeden önce, bazılarında ise ondan sonra hatme-i tehlil denilen, “la ilahe illallah” zikri yapılır.

Bu zikre genellikle hayat boyu devam edilir. Mürşidlerin vefatlarına kadar günde 30.000, 50.000 gibi yüksek sayılarda hatme-i tehlil yaptığı bilinmektedir.

Kalp Zikri Nedir?

Kalp zikrine 5000 lafza-i celal (Allah) diyerek başlanır, belirli zamanlarda 2000 artırılır. Bu zikirde dil damağa yapıştırılır, sükunet içinde bulunularak ve sessiz olarak “Allah, Allah” denir. Bu zikirle ruhun güzel özellikleri ortaya çıkar, nefis yavaş yavaş ölür. Bu zikir yapılırken bazı şartlara riayet gerekir. Bunlar, vukuf-u kalbî (dikkati kalp bölgesinde toplamak), vukuf-u adedî (zikrin sayısına riayet etmek), nigahdaşt-ı havatır (kalbe gelen düşünceleri kovmak) ve baz-ı geşt’tir (her 100 adette bir “ilahî ente maksudî ve rizake matlubî” demek).

Vird

Kalp zikrinden letaif zikrine geçmenin çeşitli belirtileri vardır, bunlardan en yaygını kalp bölgesinde sancı ve şiddetli yanma olmasıdır. Ancak bu belirtilerin olması kişinin kendi kendisine letaif zikrine geçmesini gerektirmez, mutlaka mürşidin izni ve talimatıyla geçmek gerekir. Letaif Zikri; kalp dersi 5 binde başlar ve her artırma 4 ayda 2 bin olmak üzere 21 bine kadar gelir. 21 binden sonra 23 bin atlanır, ve 25 bin letaif zikri başlar. Letaif zikri 101 binde son bulur (düzenli olarak artırılırsa 11 senede). Kalp dersi yapılırken sağ el kalbin üzerinde durur. Letaif zikrinde ise kalpte dahil olmak üzere 6 bölgede bulundurulur.

Bu 6 bölgeyi kısaca şöyle belirtebiliriz. Kalp, ruh, sır, hafa, ahfa ve nefistir. Bunların yerleri ise şöyledir. Kalp sol memenin 4 parmak altında, ruh sağ memenin 4 parmak altında, sır sol memenin 2 parmak üzerinde, hafa sağ memenin 2 parmak üzerinde, ahfa gırtlak çukurunun 2 parmak altındadır, nefs ise iki kaşın ortasındadır. Örneğin salik 37 bin çekiyor bu sayıyı 6 letaifesi üzerinde tamamlar ve 101 bine yaklaştığında bu letaifeler Allah demeye, 101 bine geldiğinde ise vücudunun her yeri Allah diyerek zikretmeye başlar. Buna sultani zikir denilir. Sultani zikir hasıl olduktan sonra salike nefyu isbat zikri telkin olunur. Bu zikir şekli nakşibendi halidiye koluna aittir.

Nefy u isbat zikri hakkında bilgiler

Letâif zikrinde başarılı olan müride Nefy u isbat zikri tarif edilir. Bu zikir, zikirlerin en faziletlisi olan “lâ ilâhe illallah muhammedürrasulullah” zikridir. Çekilişinde “la” derken göbekten yukarıya, “ilahe” derken buradan sağ omza, “illallah” derken buradan da kalbe giden bir hat tasavvur edilir, nihayet lafza-i celal kalbe vurulur. Nefy u isbat zikri yaparken bazı hususlara dikkat etmek gerekir, haps-i nefes, vukuf-u adedî bunlardan bazılarıdır.

Vird Nedir? Kalp Zikri Nasıl Yapılır? başlıklı bu yazımızda sizlere; kalp zikri çekemiyorum, kalp zikri halleri, kalp zikri video, zikir kalbe nasıl yerleşir, zikir cekerken kalp agrisi, kalbi zikir yapan adam, zikrin vücuttaki belirtileri ve kalp zikrinin faydaları arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vird

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir