Vize Nedir? Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

Yaşadığınız ülke haricinde başka bir ülkeye yapılması planlanan; seyahat, iş gezisi yahut herhangi farklı bir gereklilik durumu söz konusu hallerinde seyahat edeceğiniz ülkenin sizden talep edeceği değerli evrakların tümü olarak adlandırılabilir. Özet bir ifadeyle pasaportlara işlenen; “söz konusu şahıs ülkeye giriş yapabilir” yetkisidir. Vize talep etmeyen ülkeler yok değil ancak bu ülkelerin sayısı bir elin parmakları kadardır. Vize alma hususunda öncesi ve sonrası itibariyle birçok sıkıntı yaşayabilecek ve belki de vize sevdasından vazgeçeceksiniz ancak devam etmeyi sürdürün zira tekrar tekrar başvurma hakkınız saklıdır. Herhangi bir sebepten dolayı vize başvurunuz reddedilebilir. Bu durumu sonraki başvurular öncesinde belirleyip gidermek şarttır.

Vize Neden Verilmez?

Ülkeler; sınırları dahilinde kimin dolaşımda olacağını, sınırlarından içeri kimin girip, kimin giremeyeceğini sıkı kural ve kanunlara ortaya koyar. Vize başvurusunda bulunmak amacıyla ilgili ofise başvurduğunuzda; evraktaki tutarsızlıklar, uygunsuz bir tavır yahut kaba bir davranışınız vize alım aşamasında sizlere olumsuz olarak geri dönebilir. Bunlara ilave olarak hüküm giymiş ve benzeri bir geçmişe sahipseniz, hukuksal güvenliğe engel görülebileceğiniz için bu durum da sizler için bir engel halidir. Vize alımı esnasında sizden talep edilecek belgeler devletler için farklılık gösterebilmektedir. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna sizden istenecek belgelerle birlikte giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Tavrınız ve kuracağınız cümleler belirli olabileceği için nezaketinize “abartmadan” dikkat etmelisiniz.

Pek çok Avrupa ülkesini aynı anda ziyaret etmenize olanak veren; 1995’te yürürlüğe giren Schengen vizesi, alması biraz zahmetli ancak aldıktan sonra da pek çok yer görebilmenizi sağlayan bir vize türüdür. Schengen vizesi Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri görmenize olanak verir. Fransa’dan Almanya’ya, oradan Belçika ve Hollanda’ya kadar pek çok ülkeye sınır kontrolsüz şekilde giriş çıkış imkanına kavuşursunuz. Vizelerinizi ilk giriş yapacağınız ülkeden almanız çok önemlidir.

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle şahsen yapılması gerekli olan tüm başvuruların; işlemlerin uzun sürebileceği göz önünde tutularak 1-2 ay kadar önce yapılması tavsiye edilir. Bu noktada pasaportların eksiksiz, yıpranmamış ve hasarsız olması da mühimdir. Vize kabul edilse de gümrükte geri gönderilme durumu yaşanabilmektedir. Mülakatlar klişe sorularla geçer ve neden ülkeye ziyarette bulunduğunuz sorgulanır. Başarıyla geçebileceğiniz sadeliktedir. Sadece dürüst olmanız beklenir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir