WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark

Her ne WordPress’i tek bir yapı olarak algılasak da WordPress kendi içinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılır ve bu ikisi arasında ciddi ancak çok da derin olmayan farklar bulunmaktadır. Bu kısa yazımızda wordpress derken kast edeceğimiz şey wordpress.com değil, wordpress.org alt yapısı olacaktır.

WordPress.com’da ücretsiz olarak blog açabilirsiniz. Yani pek bir teknik bilgisi olmayan ortalama bir internet bağlantısına sahip giriş seviyesi arkadaşlar bu platform sayesinde dakikalar içinde yazmaya başlayabilir. Elbet özellik olarak biraz kısıtlıdır. Bahsettiğimiz bu ilk tercihle ilerlemeye karar verdiyseniz şu kısa bilgi notunu da paylaşalım: “Kodları değiştiremez ve eklenti yükleyemezsiniz.” Kendi alan adınızı kullanmak ve reklamları da kaldırmak isterseniz yıllık ücret ödemeniz gerekir ki bu rakam son olarak 30 dolar civarındaydı. Özel tasarımlarda kodları ile değiştirmenize yıllık ücret ödeyeceğiniz pakette izin verilmektedir. COM üzerinden paylaşıma başlayan bir çok kişi, kısa bir süre sonra; “bu bana yetmiyor..” demeye başlamıştır. Tercihiniz her zaman ORG üzerinden ilerleme olmalıdır.

 Ben teknik destek almak istemiyorum; hosting vs işlerden de anlamıyorum, blog-adı.wordpress.com gibi bir adresle sadece günlük tarzı kısa blog yazıları yazmak istiyorum, 200 civarı ücretsiz temaları olsa da bu bana yeter diyenlerdenseniz dediğimiz gibi WordPress.com üzerinden kısıtlı özelliklere sahip bir web sitesine sahip olabilirsiniz.  Zamanla artabilir, toplam 3 GB ücretsiz barındırma alan hakkınız vardır.

Yine de web işlerine yeni yeni merak saldıysanız biraz el pratiğinizin gelişmesi için ücretsiz COM üzerinden başlamanızı öneririm. Şanslıysanız aylık 25.000 görüntülenme sonrasında “reklam yayınlama” hakkı da elde edebilirsiniz ki bu da “komisyon verecek dahi olsanız” ek gelir demektir.

Güvenlik konusunda wordpress.com’da tüm yedekleme işleri, virüs vb. korunma işlemleri wordpress’in üzerinden tarafından sağlanmaktadır, blog yazarının herhangi bir ekstra iş yapmaya ihtiyacınız yoktur. WordPress.org’da ise birazdan bahsedeceğimiz üzere tüm bunlardan siteyi kuran kişi veya kişiler sorumludur.

WordPress.org ise, indirilebilir WordPress yazılımının herkes için ücretsiz olduğu yerdir ve biraz giriş seviyesinde bilgi gerektirir. Şimdilerde neredeyse tüm hosting firmaları panelleri üzerinden dakikalar içinde WordPress kurmanıza olanak vermektedir ki tek yapmanız gereken bir alan adı ve bir barındırma hizmeti almaktan ibaret olacaktır. Hatta yine hiç bir bilgiye sahip değilseniz destek bildirimi açarsanız bu işlemi de sizler için seve seve yapacaklardır. Hosting ve alan adı satın alma konusunda tereddütleriniz varsa, bizim de sitemizi barındırdığımız Güzel.net’i öneririm. Yıllardır uygun fiyatları ile sorunsuz olarak hizmet almaktayız. Hosting firmaları konusunda tereddütleriniz varsa profesyonel bir firmayla çalışmanızı öneririz ki bizim önereceğimiz iki firmadan ilki Güzel.net ikincisi ise Veridyen olacaktır.

Biraz daha profesyonelce ilerlemek istiyorsanız; 2.000’e yakın ücretsiz tema içerisinden istediğinizi kurabilir, binlerce eklenti içinden yine dilediğinizi kullanabilirsiniz. WordPress.org’u şu şekilde özetlemek mümkündür; web siteniz için neredeyse sınırsız seçenekler mevcuttur. Eğer web sitenizde reklam istemiyor ya da bunlara müdahale etmek istiyorsanız, kısıtlamalar istemiyor ve ilgili kaynak kodları dilediğiniz gibi değiştirmek istiyorsanız, WordPress.org’dan WordPress’in indirilebilir bir kopyasını alarak işe başlayabilirsiniz. Tabi bu senaryoyu hosting firmanızın “biz kuramayız” diyeceği sıkıntılı süreç üzerinden izah ediyoruz. Gerekli dosyaları indirerek kendi hostinginizde web sitenizi barındırırsınız ve tüm dosyalara erişip düzenleyebilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir