WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress eklenti kurulumu wordpress üzerinden yayıncılık yapmak isteyen kişi veya kurumlar için wordpress kurulumundan sonra üzerinden geçilmesi gereken teknik noktalardan, aslına bakarsanız temel noktalardan biri. Her ihtiyaca yönetlik eklentiyi bünyesinde barındıran wordpress; New York Times vb profesyonel haber sitelerinden e-ticaret portallarına ve kişisel bloglara kadar herkesin adeta gözdesi.

WordPress kullanmak istiyorsanız eklentilerle epey haşır neşir olacaksınız. Devam edelim; şimdilerde çoğu ücretsiz olan binlerce ücretli ve ücretsiz eklenti bulabiliriz. Peki wordpress’te nasıl eklenti yüklenir ? wordpress eklenti yükleme nasıl yapılır ?

Bu özet yazımda en sık kullanılan yöntemler ile wordpress eklenti yükleme işlemini anlatacağım.

WordPress eklenti kurulumu için en kolay yöntem; WordPress Admin Paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle yolu – adımları ile ulaşabileceğiniz sekme üzerinden gerçekleştirilir. Daha sonra açılan ekranın en sağ üst kısmında yer alan “Eklentilerde Ara” kısmına, sitenize yüklemek istediğiniz eklentiyi yazın. İsmini tam olarak yazmasınız dahi aşağı yukarı benzer sonuçları bulacağından “Hemen Yükle” ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Kısa bir süre “Yükleniyor..” olarak bekledikten sonra “Etkinleştir” diyerek eklenti kurulumunu tamamlamış oluyoruz. Eğer; “Ya biz bu eklentiyi yükledik ama nereye gitti” diye merak ettiyseniz Eklentiler >> Yüklü Eklentiler yolu ile kendisine ulaşabilir ve gerekli kurulum ayarlarına geçebilirsiniz. İşleminiz işte bu kadar basit! WordPress eklenti ekleme işlemini sorunsuzca gerçekleştirdiniz. Dediğimiz gibi bir sonraki adımda, eklentinin yönetim paneline gidip, eklenti ayarlarını yapmanız gerekecektir.

Eğer sitenize yüklemek istediğimiz wordpress eklentisine bir şekilde ulaştıysanız ve bilgisayarınızda bulunuyorsa bu ZİP formatı da yüklemeniz mümkündür. Admin Paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle sekmesine gitmeli ve en üstte bulunan Eklenti Yükle butonuna tıklayarak zip dosyanızı yüklemelisiniz. Tabi yine son adımda eklentiyi etkinleştir demeyi ihmal etmiyoruz.

Son yöntem FTP ile yükleme ki zaten FTP kullanabiliyorsanız bu paragrafı okumanıza bile gerek yok ancak yine de aramıza yeni katılan giriş seviyesi bilgilere sahip arkadaşlar olabileceğini düşünerek kısaca izah edelim.

Eğer çoğumuzun severek kullandığı Filezilla programını bilgisayarınıza kurduysanız, FTP bilgileriniz ile sitenize erişebilecek, Public_html >> wp-content >> plugins yolunu takip ederek eklentiyi yüklemeniz gereken klasöre ulaşabileceksiniz. Giriş seviyesi WordPress kullanıcıları için bahsettiğimiz bu son yöntem biraz karmaşık gelebilir ancak üzülmeyin arkadaşlar kısa sürede siz de FTP üzerinden eklenti yükleme dersini başarıyla geçeceksiniz.

Eklentiler >> Yüklü Eklentiler sekmesine gidip, eklentiyi etkinleştirmeniz gerekecek atlamadan belirtelim.

WordPress eklentiler sık güncellenen kod yapıları olduğu için hiç değilse 10 günde bir web sitenizi kontrol etmenizi öneririm. Bu sayede eklenti güncellemelerini rahatça yapabilirsiniz. Worpress’i otomatik olarak sizler için kuran çoğu hosting firması “eklentileri otomatik güncellemek ister misiniz?” seçeneğini önünüze getirir bu sayede manuel güncelleme yapmak zorunda kalmazsınız.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir