WordPress Hızlandırma | Yavaşlığa Çözümler

WordPress hızlandırma önerilerimiz ile arama sıralamasında beklediğiniz yerlere gelebilir, hedef kelimeniz de üst sıralara çıkabilirsiniz. Tek yapmanız gereken – eğer sitenizi barındırdığınız kendi server’iniz yoksa tabi, az ve öz eklenti (plugin) kullanarak başlamak olacak! Bizler 9og.org’da sadece 9 adet eklenti kullanıyoruz! 10’dan fazla mevcutsa kendinize şu soruyu sormalısınız: “Bir heyecan başladık ama gerçekten bunlar gerekli mi?” Bu arada hangilerini kullanıyorsunuz diye soranlar için bir çırpıda eklentilerimizi özetleyelim: [Akismet, External Links, IntenseDebate, SEO Friendly Images, WordPress Related Posts, WordPress SEO, WP-Optimize, WP-PostViews ve WP CleanFix] Kırmızı ile belirttiklerim temizlik için kullandıklarım.

Sade ve hızlı bir tema kullanın: Öncelikle temaları edindiğiniz sitelerin resmi, bilinen ve ciddi yerler olmasına dikkat edin! Hacklink (isteğiniz dışında sitenize yerleştirilen kod) ile isteğiniz dışında sitenize müdahale edilebilir. Bu şekilde kendi sitelerine link verebilirler. Sürekli tema değiştirmenin de sıralamada olumsuz etkisi olduğu düşünüldüğünde hedefi “bir kerede ve tam isabetle” vurmamızın önemi bir kez daha ortaya çıkar. Beğendiğiniz bir tema olursa burada site hızını analiz ederek bir fikre varmanız mümkün. WordPress hızlandırma önerileri arıyorsanız ilk etapta buna dikkat etmelisiniz.

Hosting firması seçimi: Beğendiğiniz blogların footer (sayfa alt) kısmındaki tanıtımlardan tutun da, forumlardaki eleştiri ve önerilere kadar bir çok yerde doğru firmayı bulmanız için ipuçları mevcuttur. Bir haber sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız buna göre ciddi bir platform seçilmeli, küçük ölçekli ama gelişeceğine inandığınız özgün bir blog oluşturacaksanız da yine iyi analizler yapılmalı. Şikayet siteleri dahil dikkatle takip edilmeli. Yükselen ziyaretçi sayısı ile “hata sayfalarının” arttığı maalesef bilinen bir gerçektir.

Önbellek (Cache) eklentisi kullanmak: WordPress blogunuzu daha hızlı açılır hale getirebilmek için WP Super Cache veya Total Cache kullanabilirsiniz. İlk etapta karmaşık gelmesin – tanımlı ayarları size yetecektir. Daha detaylı bir kurulum arıyorsanız bu iki eklenti için de ayar dosyaları mevcuttur. Bu iki cache eklentisini vermemin nedeni wordpress hızlandırma adına en çok indirilenler olmaları.

Veritabanı optimize işlemleri: İçerik ve görsel artışıyla paralel olarak DB’de de zamanla bazı sorunlar görülebilir. Öncelikle PHP bilginiz yoksa yedek almadan bu tip işleri yapmamanızı tavsiye ederiz. Girişte de belirttiğim WP-Optimize ve WP CleanFix temizlik eklentileri işinize yarayacaktır. Bu iki eklenti ile spam yorumları silebilirsiniz.

WordPress Hızlandırma Eklentileri

Görselleri ve dosyaları boyutlandırmak: 40 KB’dan büyük görsel ve imaj kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Giriş seviyesinde Photoshop kullanıyorsanız bunu saniyeler içinde yapabilirsiniz. Bu tip programlarla arası iyi olmayanlar üzülmesin; internet üzerinde çok fazla basit optimize eklentisi bulunuyor. Tabi bunun için de bir eklenti mevcut ancak kurmak istemedim. Site hızı testlerinde hangi görsellerin yeniden boyutlandırılmasının gerektiği belirtilir – buradan da yararlanabilirsiniz. Bant genişliği ve yükleme süresi ile sorun yaşamamak için iki site önerelim: GIMP ve Smush.it

Post Revüzyonu Kapatma: Başkalarının yazı yazmasına müsaade etmiyorsanız veritabanı tablolarınızda oldukça yer kaplayan ve sürekli bant genişliğine yol açan bu ayarı site hızımız için kapatmamız gerekiyor. WordPress root panelinden config.php yi ve aşağıdaki kodu ekleyin; define(‘WP_POST_REVISIONS’false); 

WordPress hızlandırma için basit ve etkili çözümler sunduğumuza inanıyorum.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir