WordPress Hızlandırma Teknikleri

WordPress Hızlandırma – Ziyaretçilere hızlı ve sorunsuz siteler sunmak web sitesi sahiplerinin birinci görevlerinden biri olmalı… Üç kuruşluk merdiven altı hosting firmasına parçalanıp, bir de üzerine onlarca eklenti kurup sonrasında “Sitem neden ‘Internal Server Error’ veriyor, tıklıyorlarmış neden açılmıyor” diye sormanızın hiç bir manası yok! Öncelikle araştırma ve teknik takip şart.. Ne üzerine bir web sitemiz olacak; görsel boyutları, kullanılan tema, Google Webmaster Tools üzerinden hataların takibi vs gibi en temel yardımcı adımları bilmiyorsanız daha da üzerine konuşmanın hiç bir manası yok arkadaşlar…

Dolayısıyla farkındayım girişte biraz posta koydum gibi oldu ama şunu da belirteyim; “Abi biz senin siteyi hızlandırırız, SEO lazım mı” gibi çapsız insanlara da hem para kaptırmayın hem de itibar etmeyin.. Web üzerinden yapılacak bir iki araştırma ile ücretsiz – parasız pulsuz bu işleri halledebilirsiniz… Lütfen ve rica ediyorum forum vs gibi ortamlarda tanıştığınız kişilere para – pul kaptırmayın.. 

Wordpress Hızlandırma

En tanınmış CMS içerik sistemi olan WordPress; tek hücreli bir canlının bile dakikalara içinde; hızlı ve sorunsuzca çalışan bir web sitesi ya da blog sahibi olabileceği basitlikte kurgulanmıştır. Dolayısıyla ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz mantığından hareketle; ilk adım: “Basit ve sade bir tema kullanacağız, tabi ki konumuzla alakalı”, “Hatta maddi durumumuz müsaitse script tasarlayan arkadaşlara özel olarak – sorgu sayısı minimumda tutulmuş kendi temamızı yaptıracağız.”, “Görsel boyutlarına dikkat edecek, ilerde yaşanabilecek ‘limit aşımı’ gibi olası sıkıntılarla karşılaşmamak adına marka bilinirliği olan iyi bir hosting firmasıyla çalışacağız.”, “Sadece gerekli eklentiler kullanacak…”

  1. Siteleriniz’deki görsel, video gibi dosya içeriklerini bulut dosya (SkyDrive) depolama sitelerinde muhafaza ederek tasarruf sağlayabilirsiniz… Buradaki eklenti ile hesabınızdaki bir dosyayı WordPress sitenizden paylaşmak çok kolay olacak. Bu dosyaları ZİP ile sıkıştırmanıza da gerek yok. Kod dosyalarınızı olduğu gibi paylaşabilirsiniz. Ayrıca, görsellerinizi SkyDrive’a yükleyerek SkyDrive’ı bir CDN servisi gibi de kullanabilirsiniz. Sadece dosyalarınız yükleyin ve sağ tıklayıp izinlerden embed ekranını açın. “Create embed kod” yazısına tıklayın. Burada verilen kodu kopyalayarak göstermek istediğiniz yere yapıştırın. (Kodları yazınıza eklerken WordPress editöründeki HTML bölümünden eklemeyi atlamayın.)
  2. Veritabanınızı belirli aralıklarla onarıp optimize etmeyi unutmayın, bozulan indexler zamanla performans sorununa neden olabilir. Buradan benim de kullandığım CleanFix eklentisini kurun. WordPress Hızlandırma için faydalıdır.
  3. Yukarıda da vurguladığımız gibi bazı zamanlarda sadece tek bir eklenti bile sitenizi çok yavaşlatabilir, bu gibi durumlarda öncelikle sitenizi yavaşlatan eklentiyi bulun ve gerekli değişiklikleri uygulayın.
  4. Yazılarınızdaki medyaları sayfa çağrıldığında değil, onu görüntülemeye çalıştığınızda yükleyen Lazy Load eklentisini kullanmanızı öneririm. Özellikle kalabalık ve fazla görsel barındıran sayfalara sahipseniz.
  5. Kullandığınız JS ve CSS dosyalarını sıkıştırın. Bu işlemleri uygularken yedek aldığınızdan emin olun. Dosya boyutunuz ne kadar küçük olursa siteniz açısından o kadar iyi. JS ve Css dosyalarını sıkıştırmak için online olarak erişebileceğiniz pek çok ücretsiz araç mevcut.
  6. Çok fazla trafik alıyorsanız cache (önbellekleme) eklentisi WordPress Hızlandırma için çok önemli bir durum. En çok indirilen bu eklentiden faydalanabilirsiniz. Tabi detaylı ayarlar yapmak için bir miktar web araması yapmanızı öneririm.

WordPress Hızlandırma konusunda ilk aklıma gelen ve yüksek öneme sahip olanları listeledim.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 22 Mayıs 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir