WordPress için Güvenlik Önlemleri

ster WordPress ister başka bir konuyla alakalı olsun, İnternet üzerinden şahıslarla tartışmalara girmek son derece sakıncalıdır. Bir önceki yazımda belirttiğim DMCA içerik koruması ile zaten kopya içerik bildirimi yapıp otomatik olarak Google aramalarından kaldırabiliyoruz. Dolayısıyla da ekstra diyalog ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Bununla beraber, artan ziyaretçi sayıları ile de gaza gelip; “Şu kadar takipçim oldu“, “Bu kadar Adsense gelirim oldu” gibi beyanlarda da bulunmamalıyız. Sitemin güvenliği tam kralı gelsin tanımam diyenlerdenseniz bilemem tabi. Benim düşüncem; günlük bir milyon tekil ziyaretçiniz de olsa 100 kişi de gelse bunu sağda solda afişe etmenin bir manası yok.

WordPress Güvenlik

Kaliteli Hosting Seçimi:

Güvenlik daha işin başındaki ana planlamada ele alınmalı. Bir sitenin belli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra hosting değiştirmesi SEO açısından gayet olumsuz geri dönüşler oluşturuyor. Dolayısıyla; referansları sağlam, ticari ahlak sahibi, sorun anında hızlı geri bildirim alabildiğiniz, kaliteli altyapıya sahip firmalar öncelikli tercihimiz olmalı. Ucuz olsun sorun değil anlayışından vazgeçmeliyiz. Bu konuda yüksek ziyaretçi sayısına sahip sitelerden de yorum alabilirsiniz. Kendi firmamı paylaşabilirim burada ancak, “Adam reklamını yapıyor” diye düşünmenizi istemem. O yüzden yönlendirmek istemem.

Düzenli Yedekleme:

Dropbox bildiniz üzere yedekleme aracı olarak da kullanılan bir bulut sürücü. Kendi işlerimde; özellikle web ve akıllı telefonlar üzerinden bazı dosyalarıma ulaşmak zorunda kaldığım zaman kullanıyorum. Bu eklenti ile de tanımladığınız yedekleme zamanı ile WordPress dosyalarınızı düzenli olarak kayıt altında tutabilirsiniz. Böylece sıkıntılı bir durumda karşılaştığınızda mevcut dosyalarınızı yükler sorunun kaynağını araştırırsınız. Kendi sitemde kullandığım ve şiddetle tavsiye ettiğim bir araçtır.

Güvenlik Eklentileri:

Acemi WordPress kullanıcıları; aşırı sorgu sayısı oluşturarak yüksek CPU sorunlarına neden olan bir çok eklentiyi bir arada kullanıyor. Gerekli gereksiz bir çok eklenti ile uğraşmak yerine özellikle “Güvenlik” konusunda sizlere yardımcı olacak yapıları kullanmanızı tavsiye ederim. Better WP Securityile sisteminizde zayıf noktaları test ederek güvenlik sorunlarınızı giderebilirsiniz. Bu şekilde aklınız sitenizde kalmaz.

WordPress için zararlı kod barındırmayan orijinal temalar kullanmalısınız.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.
2 Yorum Yapıldı
  1. 11 Nisan 2014
  2. 19 Mayıs 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir