WordPress Sayfa Düzenleme Nasıl Yapılır?

WordPress sayfa düzenleme nasıl yapılır ? gibi basit bir soruya herkesin anlayabileceği şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Malumunuz; WordPress sitesi kurulumu hakkında az çok bilgiye sahipseniz veya bu CMS sistemiyle kurulmuş herhangi bir web sitesini ziyaret ettiyseniz; “Hakkımızda”, “İletişim”, “Gizlilik Politikası”, “Site Kuralları”, “Künye”, “Hizmetlerimiz” vb sabit sayfalarımızın olması gerektiğini bilirsiniz. Haber sitesi ise farklı sabit sayfalara sahiptir, blog veya kişisel sayfalar keza farklı farklı sabit sayfalara sahiptir. Yani WordPress ile yayıncılık macerasına başlıyorsanız atılması gereken ilk adımlar bu sayfaları özgün bir biçimde oluşturmak olmalıdır arkadaşlar.

Bu işlere yeni başladıysanız yazmaktan keyif duyacağız bir konuda ilerlemenizi, blog yayıncılığı ile ilk adımı atmanızı öneririm. Sayfa düzenleme hakkında zorluklar yaşıyorsanız “sürükle bırak..” tarzı sayfa düzenleme eklentileri kullanabilirsiniz. Elementor Live Page Builder, WP Page Builder, öne çıkan eklentilerdir ve ücretsizdir.

WordPress Sayfa Düzenleme

Bu H2 alt başlıkta bir anlamda “sayfa ve yazı arasındaki fark nedir?” sorusuna da cevap vermiş oluyoruz. Misal şu anda okuduğunuz bir yazıdır ve farklı kategorilerimiz altında bine yakın yazımız mevcuttur. Sayfalar ise biraz daha sabit ve sık güncellenme gerektirmeyen yapılardır. Tabi zamana ve değişen koşullara göre sayfalarımızı da düzenlemeyi ihmal etmemeliyiz. Sayfalar şimdilerde biraz daha “yaz ve unut” olarak değerlendirilmekte.

WordPress Sayfa Düzenleme Hakkında Bilgiler

Bu söz konusu sabit sayfaları web sitemizin Menü bölümünde gösterebileceğimiz gibi “Sidebar” denen sağ ya da sol iletişim kısımlarında veya Footer dediğimiz en alt kısımda gösterebiliriz.

Yeni bir sayfa eklemek istiyorsanız; Sayfalar > Yeni Ekle adımlarıyla yeni bir sabit sayfa oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde Sayfa değil de yazı oluşturmak istiyorsanız Yazılar> Yeni Ekle diyerek ilerleyebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir