WordPress Teması Seçerken Nelere Dikkat Edelim?

WordPress’i tercih ettiniz ve web sitenizi başarıyla kurduysanız (tebrikler), hangi WordPress temasını kullanacağınıza da karar verebilirsiniz. WordPress ile yeni yeni tanışanlar için bir tema seçmek çoğu zaman zorlu bir süreç gibi gözükür ve ilk yapılan hatalardan biri de alelacele bir temayı seçip bir heves hızlı hızlı başlamak olmaktadır. Binlerce ücretli ve ücretsiz WordPress teması mevcuttur. Her tema bir diğerine göre daha iyi görünebilir ki “ah keşke şu temayı seçseydim” dememek için hiç değilse bir kaç güç araştırma yapmak isabetli bir “ilk adım” olacaktır. 

Bir WordPress temasını beğendiyseniz benzer arayüzü kullanan kişilerle iletişime geçebilir, rakip analizi yapabilir, hız ve performansını test edebilirsiniz. Bu sayede R10 tarzı forum sitelerine üye olmak isabetli olacaktır.

WordPress teması sadece mizanpaj olarak şık gözükmesinin yanı sıra, performans ve güvenlik açılarından da devamlı etkisi olacak bir seçimdir. Nasıl seçeceğinize karar veremediyseniz şu kısa listemize bir göz atmanızı öneririm:

Öncelikle istediğiniz temaları bir liste halinde önünüze getirin ve yorumlamaları için arkadaşlarınız ile paylaşın. Haber sitesi, kişisel blog, yemek sitesi ya da bir şirket sitesi kurmak isteyebilirsiniz. Ücretli seçenekleri de gözardı etmeyin ve asla illegal kaynaklar üzerinden eklenti veya tema indirmeyin. Warez siteler üzerinden tema indirirseniz en iyi ihtimalle sorun yaşamazsınız ancak temanın güncelleştirmelerinden de faydalanamazsınız.

Zamanla ziyaretçi sayınızın artabileceği senaryosuyla sadeliğe önem verin. Pop-up’lar, reklam bannerları, sağdan soldan çıkan ve göz yoran uyarı ekranları hem gözü yorar hem de takipçi sayınızı jet hızında kaybetmenize neden olur zira ziyaretçileriniz sitenizden hemen ayrılacak bu da “hemen çıkma (Bounce Rate)” oranınızı olumsuz etkileyecektir. Seçeceğiniz tema sade olmalı, sadece gerekli eklentileri kullanmalısınız. Seçtiğiniz tema saydığımız tüm bu özellikleri karşılayabilir ancak günümüzde ziyaretçilerin neredeyse yarıdan fazlasının mobilden geldiği düşünüldüğünde mobil uyumluluk da mühimdir. Özetle şöyle diyoruz: “Açın temaya bir de cep telefonunuz yahut tabletiniz üzerinden bakın.”

WordPress Teması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Görsel bütünlük ve sadelik son derece önemlidir. Siz simsiyah bir temayı ve arka planı sevebilirsiniz ancak takipçileriniz sevecek mi? Gözü yoran bir FONT seçimi yine kalıcı okuyucular kazanmanızı olumsuz etkileyecektir. Şu soruyu kendimize soralım; “10 yaşında bir çocuk da 75 yaşında bir amca da sitemi ziyaret edecek, sitem yeteri kadar sade mi? Beni severler mi?”

Takipçileriniz farklı tarayıcılardan, Dünya’nın farklı noktalarından farklı farklı saatlerde sitenize gelebilir ve yine uyumluluk önemlidir. Arama motorları ile dost, profesyonel, genel olarak kabul görmüş, renk bütünlüğüne sahip bir “temalar listesi” hazırlayın. Bir tema belirlediyseniz bu temayı illaki birileri daha kullanmakta diye düşünerek forum sitelerine göz atın. Belki okuduklarınız sonrasında temanıza daha da ısınacak yahut soğuyacaksınız.

Mühim bir nokta daha paylaşalım. WordPress farklı dillere “dil seçenekleri” ile cevap verebilecek uygunlukta temalara sahiptir. Web siteniz veya blog siteniz ilk andan ya da ilerleyen dönemlerde farklı dillerle de hitap edecek mi? Yoksa İngilizce yahut Türkçe bir site mi yapmayı düşünüyorsunuz? Bir kere adım atmadan önce tüm alternatifleri masaya yatırmak önemlidir.

Neredeyse her hafta tema değiştiren web sitelerine karşı arama motorlarının (Burada genel kabul gördüğü için Google’dan bahsediyoruz.) ön yargılı olduğu konusunda kabul gören bir görüş daha mevcuttur. Bu kadar Han Duvarları tadında yazmamızın bir nedeni de buydu. Umarım aradığınız temayı bulur ve arzu ettiğiniz yolda ilerlersiniz. Şu temaları bir inceleyelim hele diyenlerdenseniz sizi şöyle resmi siteye alalım.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir