Yarbay Ali Tatar Hakkında Bilinmeyenler

Her şey İstanbul Emniyeti’ne gönderilen isimsiz ihbar mektubuyla başladı. Deniz Yarbay Ali Tatar, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Metin Ataç ile dönemin Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’e yönelik suikast planıyla ilgili yürütülen soruşturmada 7 Aralık 2009’da tutuklandı. Tatar’ın avukatları 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak tutukluluğa itiraz etti. Mahkeme, itirazı değerlendirerek Tatar’ın tahliyesine karar verdi.

Soruşturma savcıları tahliyeye itiraz edip, tekrar tutuklanmasını istedi. İtiraz değerlendirildi, Yarbay Tatar için 18 Aralık günü yeniden tutuklama ve yakalama kararı çıkarıldı. Tebligatı alan Ali Yarbay ailesinin de evde bulunduğu sırada kafasına bir el ateş ederek yaşamına son verdi. İddianameye göre Perinçek’in Silivri’den gönderdiği talimatları, teğmenlere ileten “kurye” Yarbay Ali Tatar’dı!  Tatar’ın hedef seçilmesinin en önemli nedeni Alevi olmasıydı. Bu yolla ordu içinde görev yapan Alevi kökenli Atatürkçü subayların tasfiyesi amaçlanmıştı.

Ali Tatar hakkında ilk suçlamalar www.dersim.iphox.com  isimli internet site şöyle yazıyordu: “Yüzbaşı Ali Tatar; Alevi olup, (Sivas’ın Gürün ilçesinin Yuva köyündendir.) Yuva köye yörede PKK’lı yatağı ve anarşist yuvası olarak bilinmektedir. Aynı köyden yakın akrabası Hüseyin Tatar, anne: Elife, baba: Halife, bölücü örgüt üyesi olmaktan sabıkalıdır.” Yarbay Tatar hakkında tek “delil” buydu.

Ali Tatar, geride, “Hiç suçum yok, hukuksuzluğa, karanlığa karşı ışık olabilmek için hayatıma son veriyorum. Bu şekilde giderseniz ne yönetecek bir ordu, ne yaşayacak bir ülke ve Cumhuriyet bulamayacaksınız” yazan bir mektup bıraktı. Ali Tatar’ı iki kez tutuklatan savcı Süleyman Pehlivan 2011’de Yargıtay üyesi seçildi ve halen bu görevini sürdürüyor. Soruşturmanın polis ayağını ise şu anda Silivri’de tutuklu olan İstanbul TEM Şube Müdürü Yurt Atayün yürütüyordu. 21 Ocak 2009’da Sabah’ın kadrolu maşası Engin Ardıç ise, “Efendiler nereye?” başlıklı bir yazı kaleme alarak yarbay Ali Tatar’ın ‘mermiye kafa attığını’ iddia ederek alay edecektir! İşte o yazısı.

Yarbay Ali Tatar’ın intiharına neden olan, Poyrazköy davasında ise tüm sanıklar beraat etti. Tatar’ın ablası Hürriyet Ünver, “Ali’nin ruhu burada, katilleri hesap versin” diye bağırdı.

Ali Tatar, ailesine bıraktığı veda mektubunda şöyle diyordu:

“İçim buruk. Bana bu oyunu oynayanlara ve sahip çıkmayanlara kırgınım. Yaşadıklarımı ikinci defa kaldırmam mümkün değil (…) Hukuksuzluk sürecine hukuk adına saygı gösterilemez. Bu şekilde giderseniz ne yönetecek bir ordu, ne yaşayacak cumhuriyet, bir ülke bulamayacaksınız. Şunu bilin ki, en küçük suçu ve günahı olmayan ben bu yapılan hukuksuzluğa isyan ve bu karanlığa bir nebze ışık olabilmek için hayatıma son veriyorum. Sizlerin başını eğecek hiçbir şey yapmadım. Başınızı dik tutun. Ben, bana yapılan bu haksızlık ve hukuksuzluk sonucu o deliğe bir daha girmektense mezara girmeyi tercih ederim. Bu şekilde ölmeyi hiç istemezdim. İnsanın kendi eliyle hayatını sonlandırmasına önce ben karşı çıkardım. Kader böyleymiş, hakkınızı helal edin.”

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir