Yaşar Doğu Hakkında Bilgiler

1913’te Samsun Kavaklı’da doğan Yaşar Doğu, halasının ve eniştesinin yanında çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşırken bir yandan da köy düğünlerinde güreşti; bu şekilde tanındı. Aslen Çerkestir. Ecdadı Samsun’a muhacir gelmiştir. 1935 yılında Ankara’dan gelen güreş otoriteleri tarafından beğenildi. 1936’da Ankara’da askerde iken, Güreş İhtisas Kulübü’ne girdi ve askerliği sonrası bu kulüpte güreşmeye devam etti. 1939 yılında Milli Takıma seçildi.

Çok çabuk kilo alan, buna karşılık çok zor kilo veren bir bünyeye sahipti. Bu yüzden yıllar ilerledikçe sıkleti de yukseliyordu, Nitekim 67 kilo ile başladığı güreş hayatının son şampiyonluğunu Helsinki’de 87 kiloda kazandı. Böylelikle parlak güreş hayatına bir de dünya şampiyonluğu sıfatını eklemiş oldu.

Yaşar Doğu

Hem serbest hem grekoromen güreşen Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde sayı ile Estonyalı güreşci Toots’a karşı yenilmiş, galip geldiği 46 güreşin 33’ünü tuşla kazanmıştır. Kazandığı 46 karşılaşmanın normal süre toplamı 690 dakika olduğu halde, kısa sürede yaptığı tuşlar nedeniyle bu güreşler toplam 372 dakika 26 saniye sürmüştür.

Güreş hayatını kapattıktan sonra Millî Güreş Takımımıza antrenör oldu. 1955 yılında antrenör olarak Millî Takımımızla gittiği İsveç’te ciddi bir kalp krizi geçirdi. Uzun bir tedavi gördü. Doktorlar kendisine iyi bakmasını, yorulup heyecanlanmamasını söylemişlerdi. Fakat bunu yapamadı. İsveç’ten döner dönmez tekrar kendini güreşe verdi ve 8 Ocak 1961’de Ankara’da bir kalp krizi sonucu vefat etti.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir