Yaşlılar için Akıllı Telefon | Peki Hangisi?

Bu tip bir arayış içindeyseniz; “yaşlı demeyelim ama” ya da “peki ne kadar yaşlı” sorusunu sormamız gerekli! Yani bir yaştan sonra Facebook öğrenmiş ve bu tip teknolojilere kabiliyeti olan bir büyüğümüz mü yoksa yaşı çok ileri; sadece çalınca açsın “kırmızıya da basalım” kapansın düzeyinde mi? Eğer ikinci tip bir aile büyüğüne sahipsek – sizlere Nokia’nın biraz büyükçe tuş takımlı eski tip cihazlarına yönlendirebilirim. Bu göstereceğim modelde tuşlar nispeten birbirine mesafeli. Fiyatı da 250 TL’ler civarında. İkinci el ve sorunlu bir cihaz almayalım zira nasıl uğraşacaklar aç-kapayla pil sorunlarıyla. Demem o ki kullandığınız eski bir cihazı vermek yerine yeni bir tane almak en mantıklısı.

Facebook’a, Twitter ve Instagram’a biraz kabiliyeti olanlar için ise kesinlikle Android tabanlı cihazlar önermiyorum. Tercih size kalmış:

  • Maddi durumunuz müsaitse iPhone alın ve mümkünse yeni bir cihaz alın! Android cihazlara göre daha sorunsuz ve stabil çalışır. İkinci el tavsiye etmesem de iPhone 4s düşünülebilir. iPhone’lar düşük donanım ve RAM’e rağmen daha sorunsuzdur. Basit ve sade bir arayüze sahiptir – zararlı yazılımlara kapalıdır. Bu tip cihazlar uzun süreli güncelleme desteğine sahiptir.
  • Android cihazların karmaşık menüleri, tepede yanıp sönen bildirim ekranları, RAM sorunları, sık yaşanan donmalar ve aç-kapa’lar insanı canından bezdirebiliyor. Android cihazlar her güncelleme ile daha da şişer. Henüz iki sene önce çıkan ve dünya para verdiğiniz bir cihaz son güncellemelerden yararlanamayabiliyor. Beğendiğiniz bir uygulama her Android cihazda çalışmayabilir. Virüs sorunlarına girmiyorum bile.

Bu yorumlardan sonra kıyasıya iPhone tavsiye edecekmişim gibi görülebilir ancak benim ilk sıraya yazacağım akıllı telefon Windows Phone işletim sistemine sahip olanlar.. Eğer televizyon kumandası kullanabiliyor, buzdolabından bir şeyler alıp kapağını kapatabiliyor hadi biraz daha ileri gidelim; çamaşır makinesi çalıştırabiliyorsanız kesinlikle 2 saat içinde Windows Phone’u öğrenebilir ve kullanabilirsiniz.

Bakın buradan sizler için seçtiğim iki telefonun özelliklerine ve fiyatına ulaşabilirsiniz. Bu siteyi sık kullanılanlara eklemenizi de öneririm. Fiyat araştırması için gayet mantıklı. 500 TL bir bedelle alabileceğiniz Nokia Lumia 720’yi tavsiye ederim. Beni sorarsanız yaklaşık iki senedir Lumia 925 kullanıyorum ve gayet memnunum. Son güncelleme sonrası bir iki donma sorunu yaşadım ama iki senede yaşadığım sadece iki donma çok da abartılmamalı. Bir sonraki güncelleme ile bu sorunun da aşılacağını umuyorum.

windows phone öneri

Peki neden Windows Phone?

Öncelikle sizin de görebileceğiniz gibi kutucuklu bir yapısı var. Anasayfadaki kutucukların boyutunu büyütebiliyorsunuz. Hangi uygulama kalsın hangisi gözükmesin gibi bir müdahale de mümkün. Uygulama dükkanı ise gayet makul; Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, foto düzenleme programları, tümü olmasa da sevilen oyunlar, harita ve hava durumu uygulamaları da mevcut. Yukarıda da belirttiğim gibi 2 senedir kullanıyorum ve kasılma takılma gibi bir durumla karşılaşmadım. Fotoğraf çekim kalitesi ise gerçekten çok iyi.

Sanırım Lumia 925’imi 1 sene daha kullanırım lakin sonrasında 930’a geçme gibi bir niyetim var. Lumia 930 alırsam çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşacağım. İPhone da isterim ama şu aşamada gereksiz pahalı. 3 bin TL ile bit LCD TV, bir Lumia ve bilgisayar alabiliyorum.

Eminim bu başlıklar da ilgini çekecek:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir