Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınabilir?

Yatsı namazı vakti, Hanefilere ve diğer mezheplerin görüşlerine göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğuşundan biraz önceki zamana kadar devam eder.

Kışın en geç saat: 23:45’e kadar kılmak iyi olur. Eğer mecburiyet durumu varsa saat: 05:00’a kadar kılınabilir. Bununla birlikte namazları her zaman tehir etmemek iyidir zira amellerin en faziletlisi, ilk vaktinde kılınan namazdır.

Ümmü Ferve (Radiyallahu Anha) bizlere şöyle nakleder: “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e amellerin hangisi daha faziletlidir diye sorulduğunda, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘İlk vaktinde kılınan namazdır’ buyurdu.”

Bir hadiste Peygamber efendimiz şöyle söylemektedir: “Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farz olur.” Öte yandan Enes (RA), Hz. Peygamber (asm)’in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını ifade etmiştir.

Son olarak Vitir namazını da ifade edelim. Vitir namazının başlangıcı malumunuz yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir