Yeni Siteler içi SEO Çalışmaları

Tüplü monitör önünde heyecanla bekleşen ve “Bize seo konusunda öyle şeyler söyle, öyle linkler ver ki girip uçalım; kazanalım, coşalım” ümidiyle yanıp tutuşan ergen irisi kardeşlerim için bu makale, başı itibariyle de sonu itibariyle de pek de hayırlı olmayacak onu söyleyelim. Neyse bu paragrafta kilitlenerek bizlere söven arkadaşları Facebook’a gönderelim. Yolumuza da devam edelim:

Peki, ya benim sitem yoksa?

Avuçlarım patlarcasına seni alkışlıyorum güzel kardeşim… Neyse daha da geriye saralım. Diyelim ki, “İstanbul’un Sokak Köpekleri” konulu fotoğraf ağırlıklı bir blog planlıyorsunuz. Bu arada böyle bir site yok. Evet. Kaliteli ve sorunsuz bir yerli hosting bulunması ve istanbulkopekleri.com uzantılı ‘alakalı’ alan adının alınmasından sonra bir adım daha ilerledik diyelim.

Peki ya içerik?

Onu da benim gelip yazacak halim yok. Al eline makineyi – en kötü kendi bol pikselli telefonun vardır. Çık sokağa. Hayvan barınaklarına git. Röportaj yap, Fotoğrafla. Kendi fotoğraf altını yaz. 

Kategorilerin: Anasayfa | Hakkımızda | Röportajlar | Köpek Bakımı ve Eğitimi | İletişim

seo nedir, seo nasıl yapılır

İlk Linklemeler:

Seçtiğiniz anahtar kelime ile Anasayfa’ya link verebilirsiniz. Hakkımızda sayfasında oluşturacağınız ‘Kimiz Biz & Bize Ulaşın’ adımıyla ziyaretçiyi İletişim sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Umarım olayın mantığını kavrayabildiniz. Site içi yapıyı kuvvetlendirmek adına bu konuyu kavramak önemlidir. Automatic SEO Links ve SEO Auto Links & Related Posts eklentileri ile iç ve dış link işlemleri otomatik olarak yapılır.

İçerik Kalitesi:

100 kelimelik yazılara tanımladığınız gereksiz 25 etiket ile ziyaretçileri bir süre avucunuzda tutsanız da ilk güncelleme de sandbox’a düşeceğiniz garantidir. Vasat zekaya sahip bir ziyaretçi; o sırada kahve almak için yerinden ayrılmamışsa sitenin çöplük olduğunu 3. saniyede fark eder. Bu uzun cümleyi “Google ziyaret sürelerine önem veriyor” kısmına önem verdiğim için yazdım. Türkçe’ye önem, kaliteli ve alakalı başlık konularını ise ayrı bir kategori altında değerlendirmeyi zekanıza hakaret sayarım.

Yorumları Teşvik ve Sosyal Medya Arkadaşlığı:

Yapılan yorumlar okuyucunun içeriğinizi beğendiği anlamına gelir ve önemlidir. Google botları; Facebook, Twitter ve Google + paylaşımlarını sever, duyurulur. Digg, Stunbleupon, Delicious ve Reddit kullandığım imleme siteleridir. 

Etiketleri Unutabilirsiniz:

Şahsen etiket/tag kullanmasam da bunun tercihini size bırakıyorum. Çokça suistimal edildiği için eski önemini kaybetti. Robots.txt dosyanız üzerinden güncelleme yapabilirsiniz.

Anasayfa yerine alt sayfalara link çalışmaları yapmak olumlu seo geri dönüşü getirecektir. Alt sayfalarınıza alacağınız makale ve tanıtım yazıları da ilk dönemde sorunsuz etki sağlayacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 13 Ekim 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir