Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Esasen kaynağı doğaya bağlı enerji türü, yenilenebilir enerji (kaynakları); güneş – rüzgar enerjisi, jeotermal – hidrolik enerjisi, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisidir. Sürekli devam etmekte olan doğal akışındaki var olan enerji akışından elde edilir. En genel yenilenebilir enerji şekli güneşten gelendir. Güneş enerjisini ve rüzgar gücünü depolanabilir. Yenilenebilir enerji kaynakları; kaynağından alınan enerjiye eşit miktarda ya da kaynağın tükenme hızından daha seri bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanabilir. Güneş enerjisi ile çalışan bir teknoloji; aldığı bu enerjiyi çabucak tüketir, lakin tüketilen enerji miktarı toplam güneş enerjisinin yanında oldukça küçük kalacaktır. Bu enerji kaynaklarının insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir.

Her ne kadar nükleer enerji santrallerini savunmasak da, ortalama bir nükleer santralın kurulu gücüne ulaşmak için ortalama 300 tane hidroelektrik santrali inşa edilmesi gerekmekte.

Hidroelektrik enerji gibi azalmayan sürekliliğe sahip olan enerji çeşitlerinin tümüne denir. İngilizcesi renewable energy’dir. Almancası ise erneuerbare energie’dir. Ortalama 50 sene ömür biçilen petrol rezervlerinin yerini alabilecek enerji kaynaklarıdır. Denilen o ki; Almanya, 25 temmuz 2015 günü, elektrik ihtiyacının %78’ini yenilenebilir enerji ile karşılamıştır. Türkiye’de üretilen elektrikte kendisinin payı sadece ve sadece %2.5’dir. Bizim gibi az gelişmiş ülkelerde; ancak bir çevre sorunuyla karşı karşıya kaldığımız an hatırlanan bir konudur yenilenebilir enerji.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir