Yılmaz Güney Hakkında Bilinmeyenler

Asıl ismi Yılmaz Pütün olan Zaza ve Kürt asıllı Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937’de Adana’da topraksız köylü çocuğu olarak doğdu. Oyuncu, yönetmen, senarist ve yazar olarak bilinir. Cannes Altın Palmiye ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle hatırlanır. 114 filmde oyuncu, 26 filmde yönetmen, 15 filmde yapımcı, 64 filmde ise senaristtir. Üniversite için gittiği İstanbul’da Atıf Yılmaz’la tanışır. Komünizm propagandası gerekçesiyle yargılanır ve 1961’de bir buçuk yıl hapis yatar. 1972’de devrimcilere yardım ve yataklıktan yine ceza alır.

1974 yılında Adana Yumurtalık hakimi Sefa Mutlu’yu öldüren Yılmaz Güney, 13 Temmuz 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırılacaktır. Beş yıl cezası aldıktan sonra 9 ekim 1981’de bir günlük izin alarak çıktığı Isparta Yarı Açık Tutukevinden yurtdışına kaçtı. Güney, Antalya Kaş ilçesinden Ege’deki Meis adasına, oradan da Avrupa’ya ilk olarak İsviçre’ye kaçmıştır. Hayatının geri kalanını 9 Eylül 1984’deki ölümüne dek Fransa’da sürdürdü. Güney’in hapisten kaçışında Ermeni asıllı Ataol Behramoğlu ve Elia Kazan’ın rolü olduğu konuşulur. Sefa Mutlu’nun ailesine göre ise 12 Eylül cuntası tarafından yurt dışına kaçırılmıştır.

Yılmaz Güney

Hakim Sefa Mutlu’yu nasıl öldürdü?

Hümanist Yılmaz Güney, Yumurtalık’ta “Endişe” filminin çekimlerini yapmaktadır. Akşam olur, arkadaşlarıyla olayın yaşandığı Plaj Gazino’suna gelir. Güney; gazinoda, filmde kullanılacak silah sesleri için atış yapmaya kalkar. Gazino sahibi duruma karşı çıksa da engel olamaz, Sefa Mutlu’nun yanına gelerek şikayetçi olur. Mutlu; ‘Burası meskun yer, film için silah atmak istiyorlarsa savcılığa dilekçe versinler’ der. Güney, ‘Ben böyle hakimin’ diyerek Mutlu’ya küfürler savurur. Uyarıyı umursamayarak atış yapar, hatta eki arkadaşlarından Şerif Gören elinden yaralanır. Çıkan tartışma sonrası içkili Güney tarafından 1 metreden başına ateş edilerek öldürülür.

Olayın ertesi günü, “hümanist insanım kimseyi öldürmedim” diyerek paşa paşa jandarma karakoluna gelir, olayı yeğeninin üzerine yıkmaya çalışır. Hümanist Güney iş itirafa gelince kıvıracaktır. Olayın gerçek yüzü tatbikat sırasında ortaya çıkar. Olay sonrasında kimse tanıklık yapmadığı gibi onlarca kişi “tuvaletteydim” diyerek göz göre göre yalan söyler… Aynı anda onlarca kişinin tuvalete sığması espri konusu olur. Öldürülen Sefa Mutlu’nun ailesine yıllarca basın tarafından sansür uygulanmış, televizyonlarda cevap hakkı tanınmamıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir