Yorgancılık Mesleği Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır bin bir emekle imal edilen el yapımı kaliteli yorganları imal eden yorgancılar, bağlı bulundukları Çeyizciler ve Yorgancılar Odası kayıtlarına göre 2015 sonu verileriyle 200 küsur ustaya sahip neredeyse tükenmekte olan bir mesleğin erbabı kişiler.

Bir vakitler, çeyizlerin vazgeçilmez aksesuarı ve olmazsa olmazı el imali yorganlar; parlak, ağır ve son derece sağlıklı olarak bilinmekte. Bu meslek bir zamanlar o kadar gözdeymiş ki İstanbul Kapalıçarşı’da boylu boyunca bir caddenin ismi Yorgancılar Caddesiydi. Yorgancılar; umumiyetle çocukların yorganları için yün ve pamuk olanların tercih edilmesini öneriyor.

Yorgancılık

Bu tip eski yorganların üst tarafı alacalı; parlak, camgöbeği veya farklı renklerde saten kumaştan, altı ise pamuklu kumaştan imal edilirdi. Meslek erbabı yorgancılar; bir tahtanın üzerinde sabahtan akşama kadar elinde iplik ve iğne ile yorganları diker zamanla dış hayattan toptan uzaklaşırlar. Genelde çeyizlik yorganlar dikerler. Kaz tüyü yorgan ve silikonlu yastıklara inat halen mesleklerini sürdürmektedirler. Eski bir radyo, demleme çay ve kuş kafesleri bu 80’lerin demirbaşı hayatın olmazsa olmazlarındandır.