YouTube ile Böyle Para Kazanılır

Financial Times’da yayımlanan habere göre film ve diziler paylaşan bazı özel video kanalları tamamen ücretsiz olmaktan çıkıp aylık 1,99 dolardan başlayan bedellerle kullanıcıya ulaşacak. Elde edilen gelir ise yine bu gazeteye göre bazı projelerde kaynak olarak kullanılacakmış. YouTube reklam geliri ile beslenmenin yanı sıra kendisine yeni bir kazanç kapısı buldu anlaşılan. Ocak 2013’ten beri teknoloji çevrelerinde konuşulan proje önümüzdeki günlerde açıklanacakmış.

Amazon, Netflix gibi nispeten rakip içerik sağlayıcıların atağına Google’ın bir cevabı olarak algılanan proje, geçtiğimiz günlerde Galatasaray’ın açtığı özel kanal ile ülkemizde başlayacak gibi gözüküyor. İşin Galatasaray ayağı şimdilik dedikodudan ibaret. Tavsiye ve uzman görüşlerinin paylaşıldığı videolar, finansal öneri ya da buna benzer eğitici konuları da artık 1.99 bedelle izleyebileceğiz. Yani bizim paramız karşılığı ile 3.57 TL. Bunun en düşük abonelik bedeli olacağını da unutmamak lazım zira YouTube; “Televizyon şovlarını izlemek istiyorsanız şu kadar ödemelisiniz” de diyebilir. Bedel artabilir.

Bir önceki yıl 2,93 milyar dolar olan reklam gelirinin bu sene 4,14 milyar dolara kadar yükseldiği vurgulandı. Google Başkanı Eric Schmidt’in hayali ise video paylaşımlarının geleneksel TV çizgisini çok geride bırakması yönünde. Schmidt’e göre ise YouTube; “Hayaldi gerçek oldu” adımını çoktan attı.

YouTube

Video öncesi reklam olarak bilinen Pre-roll ve marka sponsor desteği ile içerik üreten de kazanıyor malumunuz. TV’lerde ise böyle bir şey söz konusu bile değil. Android YouTube uygulamasına baktığımız zaman ise ücretli kanal üyeliklerine ait bazı bilgilendirme mesajlarının yer aldığını görebilirsiniz. “Öde izle” modeli ile ilgili son rötuşlar yapılıyor gördüğünüz üzere.

Size önerimiz; kaliteli video çeken bir akıllı telefonunuz varsa ya da ben HD kameramı yanımda taşırım sorun olmaz diyenlerdenseniz cihazlarınızı mutlaka yanınızda bulundurun zira Loch Ness canavarı ya da size milyonlar kazandırabilecek bir içeriğin ne zaman ve nerede karşınıza çıkacağını asla bilemezsiniz. Koyarsınız YouTube‘a – bir de Adsense hesabınız varsa yırttınız demektir. Babalar geçtiğimiz yıl bir açıklama yaparak binlerce Youtube kanalının yılda 100 bin dolar ve üzerinde gelir elde ettiğini duyurmuştu.

Özetle Youtube ile pazar kazanmak inanın zor değil.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 11 Mayıs 2013

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir