Youtube Nedir?

Bilinen en popüler, Dünyanın da en büyük video barındırma sitesi olan Youtube, kurulduktan sadece 20 ay sonra Ekim 2006’da Google tarafından satın alındı. Tube, “cathode ray tube” [Televizyon Tüpü] kelimesinden gelir ve “Broadcast Yourself; Kendini Yayınla” sloganının temelini oluşturur. Günümüzde; sonunda Tube bulunan milyon site olsa da, ‘taklitler aslını yaşatır’ cümlesinden hareketle Youtube açık ara öndedir.

Böyle bir yapının; videoların e-posta ile yollanamaması sorunundan hareketle doğduğunu öğrenmek de gayet ilginç. Youtube nedir sorunuza kısmen yanıt verdik sanırım.

Google’ın, tarihinde bir alım için ödediği en yüksek miktar olan 1.65 milyar dolar, YouTube çalışanları arasında paylaşılmıştır. Standart hesap olan “YouTube’çu”, deneyimli film yapımcıları için “yönetmen”, müzik eserleri aktarımları için “Müzisyen”, mizahi videolar paylaşanlar için “Komedyen”, özel ilgi alanları ile ilgili yayınlar paylaşan “Uzman”, uygunsuz videoları bildiren “Bildirici” gibi farklı kategorileri mevcuttur. Pornografi, şiddet, tehdit, reklam ve suç sayılan içerikler normal olduğu üzere Youtube’da yayınlanamaz.

En fazla 1 GB kapasitesinde yüklenebilen; AVI, MPEG veya Quicktime gibi video formatları şimdilerde 720p ve 1080p gibi HD çözünürlüklere de izin vermektedir. İçerikler hakkında yorum yazabilir, puanlandırma yapabilir, uygunsuz bir videoyu şikayet de edebilirsiniz. IE9, Firefox 4+, Chrome ve Opera’nın son sürümlerinde gelen HTML 5 özelliği sayesinde Flash Player’a da  gerek duyulmuyor. Siteden para kazanabilmek için “Partner Programı” mevcuttur. Adsense hesabınız varsa özgün videolar yükleyerek ciddi meblağlar kazanmanız mümkün!

Youtube

Youtube’a günlük yaklaşık 75.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 130 milyona yakın video klip izlenmekte.. Türkiye’den erişim, mahkeme kararıyla daha önce 4 kez engellense de uzun süredir sorunsuz olarak izlenebilmekte. Justin Bieber ve Gangnam Style ile tanıdığımız Psy ise Youtube nedir sorusuna erken cevap alan ve bu sayede meşhur olan ünlülerden bazıları.

Ülkemizde daha çok; kaçırılan dizilerin izlenmesi, ses kayıtlarının takibi, komik videolarla eğlenme gibi amaçlarla takip edilmekte. Müzik içerikleri ise, kaldırılma aşamasında olsa da yine ciddi oranda takipçiye sahip. İster bir yemek tarifini, isterseniz başka bir konuyu arayın; milyonlarca farklı ve eğlenceli içerik sizleri bekliyor. Bu arada Youtube’a da izlediğiniz videoları mevcut site ya da blogunuza ekleyebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Youtube nedir sorunuza cevap aldınız umarım!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir