Yuri Gagarin Hakkında Bilinmeyenler

Henüz 27 yaşında uzaya yükselen ilk kişi unvanını elde eden, “kozmonot”, esasen Ukraynalı Rus Üsteğmen Yuri Gagarin; Vostok 1 kapsülü ile 12 Nisan 1961, saat 07:55’de yerden 250 km kadar yükselmiş, Dünya etrafını 108 dakikada dolaşıp uzay yürüyüşü de yaptıktan sonra paraşütle yere inmiştir. ABD ile Rusya arasındaki meşhur Uzay yarışlarında Rusları 1-0 öne geçiren devasa hamle olarak bilinir.

Her sene 12 Nisan’da anısına pullar çıkarılır. 28 Mart 1968 tarihinde MIG-15 savaş uçağını test ettiği deneme pilotluğu sırasında kaza ile ölür. Kimilerine göre ise politikaya girmeye niyetli Gagarin’den korkan dönemin başkanı Breznev, popülerliğinden korktuğu pilota bir sabotaj yapar, kimiler de uzay yarışında öne geçmek isteyen CIA’nın gizli bir operasyonla öldürdüğünü iddia eder. Ölümünden bir sene sonra Amerika’nın ay yolculuğunun gerçekleşmiş olması bu iddiayı kısmen kuvvetlendirmekte.

9 Mart 1934’te dört çocuklu çiftçi bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Yuri Gagarin’in hayranlarından gelen neredeyse tüm mektuplara yanıt verdiği rivayet edilir. Başarıyla görevini bitiren Gagarin’e bir rütbe atlatılarak Binbaşı rütbesi takdim edilir. Bir diğer iddiaya göre de uzaya giden ilk insan Yuri değil Vladimir İlyuşin’dir. Vostok uzay aracının çok küçük oluşu nedeniyle 1.57 boyundaki Gagarin’in atandığı belirtilmekte. Belka, Strelka, Laika gibi eğitilmiş köpekler ile sürdürülen bir çok çalışma sonrasında uzay yolculuğuna çıkılmıştır. 20 milyondan fazla vatandaşı ve çok büyük bir mali kayıpla ikinci dünya harbinden çıkmış olan Sovyetler, savaştan nispeten daha az az zarar gören ABD’yi uzay yarışında geçmiştir.

O yıllarda bir çiftçi ve kızı, gökyüzünden paraşütle inmekte olan turuncu tuhaf elbiseli, başında miğfer bulunan bir insan göreceklerdir. Yuri Gagarin söz konusu olayı ve durumu şöyle nakleder: “Beni uzay kıyafetimle ve arkamda sürüklenen paraşütle görünce korkarak gerilediler. Onlara “sakın korkmayın, ben de sizler gibi sade bir Sovyet vatandaşıyım, uzaydan Dünyaya indim ve Moskova’yı arayabilmek için bir telefona ihtiyacım var” dedim. Bir orman bekçisinin karısı Anna Akimovna Tahtarova ve 6 yaşındaki torunu Rita, kozmonotu yerde görecek ilk insanlardır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir