Yurtdışından Telefon Getirecekler Okumalı!

Yurt dışı kaynaklı akıllı telefonların kayıt ettirilebilmesi veya hırsızlık gibi hallerde cihazınızın IMEI numarasını bilmeniz şart. Tüm cep telefonu cihazlarında *#06# tuşlarını tuşladığınız vakit IMIE numaranızı ekranda görebilirsiniz. BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu), yurt-dışından getirilen cep telefonların nasıl kayıt altına alınacağı hususunda mühim bilgiler sağlıyor. Telefonunuzda hayati tuşlar *#06# ve bir yere not etmekte fayda var!

Yurt-dışından getirilen telefonlar ile 60 gün boyunca erişim sağlayabiliriz. 60 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda ise iletişime tamamen kapatılmaktadır. IMEI bilgisi bulunan cihazların tamamının kayıt altına alınması şarttır. (cep telefonları veya dizüstü bilgisayarlar dahil) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemlerinin 60 gün içerisinde tamamlanması gerekiyor.

Yolcular beraberinde Türkiye’ye sokulan ürünlerin yasal sahibi, bu malların kayıt altına alınması hususunda gerekli evrakları tamamlayarak resmi e-Devlet sitesi üzerinden başvuru yapar. E-devlet sisteminde; kayıt hakkının sorgulaması; harç ücretinin yatırması (şimdilik 131.50 TL) ve kayıt işlemlerinin tamamlaması gerekli. E-Devlet üzerinden yapılan kayıt sırasında; pasaport sahibi, şahsına ait verileri e-Devlet şifresi üzerinden www.turkiye.gov.tr web adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilir. Bu web sitesi üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir bir belge istenmemekte olup kontroller elektronik ortamda sağlanıyor.

IMEI kaydı sırasında, şahsa ait pasaportun son iki sene içerisinde herhangi bir cihaz kayıt ettirmemiş ve kişinin ülkeye girişinin düzenlediği zamandan itibaren 60 günü geçmemiş olması gereklidir Bu detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının son yazılı düzenlemesine göre bir kişi, yurt dışından 2 yılda sadece 1 cihaz ülkeye sokabiliyor. Bu düzenleme düşünüldüğünde; ülkemize ne biçimde geldiği takip edilemeyen cihazların kayıt işlerinin yapılması yasal olarak müsait olmayacağından, pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması halinde doğacak olan legal sorumluluk da tarafınıza ait. Tüm bunlara ilave olarak kayıt altına alınan cihazın kabahat veya suç teşkil eden bir olaya karışması halinde yine legal yükümlülükler pasaport sahibine ait aman dikkat. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarihli ve 2981 sayılı açıklaması ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içinde 1 sayı cep telefonunun Türkiye’ye getirilebileceği sabit edilmiş durumdadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir