Zatürre Hakkında Detaylı Bilgiler

Pnömoni olarak da kayıtlara geçen Zatürre; genel olarak virüs, bakteri yahut diğer mikroorganizmaların enfeksiyonu, bazı terkipler ve otoimmün rahatsızlıklar gibi diğer durumlarda tetiklenir. Sık öksürükler, batmalı göğüs ağrıları, ateş ve nefes darlığı tipik belirtileridir. Balgam kültürü ve X ışınları ile saptanır. Bakteriyel halde zatürre, antibiyotikler ile tedavi altında tutulabilir. Pnömoni ciddi olarak ilerlemiş ise, hasta kişi uygun koşullarda müşahedeye alınır. 19 yy’da HIV kadar tehlikeli Zatürre, antibiyotiklerle tam kontrol altına alınmış haldedir.

Her yıl Dünya nüfusunun yüzde 7’sini etkisi altında alan Zatürre hastalığı 500 milyona yakın kişinin ne yazık ki canına mal oluyor.

Zatürre; ciğerlerin iltihaplanması sonrası su toplamasına verilen genel bir ad. Normal bir grip halinin bu rahatızlığa dönebilmesi durumları da mevcuttur. Belli başlı bakteri ve virüsler bu hastalıklara neden olur. Tek akciğerde nispeten hafif ilerler lakin iki akciğerde görülmesi halinde acil olarak hastaneye yatış istenebilir. Akciğerlerdeki iltihaplar kana karıştığı için “kandaki iltihap oranı” tavan yaparak yükselir. Kronik akciğer rahatsızlıklarına sahip hastalar, şeker-kalp ve yüksek tansiyonlular, 60 yaş üstü risk altındaki kişiler mutlaka detaylı doktor kontrolünden geçmek durumundadır. Pnömoni, akciğer dokusundaki iltihaptır. Akciğerlerde bulunan hava kesecikleri iltihabi sıvılarla dolacaktır. Akciğerlerin esas görevi olan oksijen alış verişindeki bozulma ve buna bağlı oksijen düzeyinde azalmalar görülür.

Hastalık bulaşıcı hallerde ise; balgamlı öksürükler ve ateşle beraber görülen titremeli üşüme halleri, nefes darlığı, derin nefesler esnasındaki şiddetli veya saplanıcı türde göğüs ağrıları ve artmış solunumlara saptanır. Öksürük iki aydan küçük çocuklarda genellikle görülmez. Beş yaş altı çocuklarda görülen ilk bulgular; ateş-öksürük ve hızlı veya güç solumadır. Rahatsızlığın tanısı umumiyetle göğüs röntgenine bakılarak olarak konur. Bakterilere dayalı olan ve olmayan kökeni ayırt edebilecek herhangi bir test ile ise ne yazık ki hastalık fark edilememektedir.

Zatürre’den nasıl korunabiliriz?

Aşı uygulanması, tütün mamullerinin bırakılması, iç mekan hava kirliliğin temizlenmesi salık verilir. El temizliğine dikkat edilmesi, gerekli hallerde kola doğru hapşırma & öksürme ve gerektiğinde “maske takılması” önerilebilir. 6 aylıktan küçük bebeklerin yalnızca sütle beslenmesi rahatsızlığın hem riskini hem de şiddetini azaltır. M.Ö 460’lara kadar uzanan geçmişiyle zatürre hastalığı şimdilerde dahi en tehlikelilerin başında ilk sırada gelmektedir. Her yıl 12 Kasım günü, hastalığa karşı harekete geçilmesini sağlamak için Dünya Pnömoni Günü ilan edilmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir