Zeki Alasya Hakkında Bilinmeyenler

Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğeni ve esasen Kıbrıslı olan, İstanbul’da dünyaya gelen Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, 18 Nisan 1943’te dünyaya geldi. Robert Koleji’den mezun usta sanatçı sanat yaşamına da 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak adım attı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında görev aldıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosunun asıl kurucuları arasında yer aldı. 2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Film çevirmeye ve sinema hayatına 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile beraber Türk sinemasında yeni bir ikili meydana getirdiler. Birçok filmde yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı kazandı. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyimini de yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Cafer’in Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer alır. Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandırmıştır. Şimdilerde de Kanal D ekranlarında 28 Ocak 2014 tarihinde yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırmıştır.Dizi düşen reytingler yüzünden final yapmıştır.

  • Mason olduğunu açıkladığı iddia edilir.
  • Usta bir oyuncu olmasına rağmen uzun yıllar yönetmenlik yaptı.
  • Maket oyuncak tutkusu vardır. Kazandığı paranın büyük bir kısmını bunlara harcarmış.
  • Evinde yüzlerce Buda heykeli olduğu iddia edilir.
  • Cem Karaca ile sınıf arkadaşlığı yapmıştır.
  • Fener-bahçeli olarak bilinir.

Usta isim Zeki Alasya; ilk evliliği olan Oya Alasya’dan Zeynep adında bir kız evlada sahip oldu. Bu nikah, 1987 yılında bittikten sonra Alasya, 1983’te Türkiye 2. Güzeli seçilen sahne arkadaşı Sema Yunak ile 13 yıl boyunca hayat arkadaşlığı sürdürdü. 2008 senesinde ise kendisinden 30 yaş küçük olan Jülide Atak ile yeniden dünya evine giren Zeki Alasya’nın bu evliliği devam ediyordu.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir