Zeplinler Hakkında Bilinmeyenler

Bir tür ulaşım aracı ve hava gemisi olan Macar icadı zeplin; 1937’deki Hindenburg faciası sonrası hidrojen yerine helyum kullanılmaya başlayan, altında yolcu kabini bulunan güdümlü balonlara genel olarak verilen isimdir. Biçimiyle dev uçan bir puro’yu andırır. Kayıtlara geçen, başarılı ilk uçuş Fransız uçuş mühendisi Henri Giffard tarafından 24 Kasım 1852’de gerçekleştirilmiştir. İlk zeplin 128 metrelik uzunluğu ve 11 metrelik çapıyla dikkat çekicidir. Alüminyum iskeleti, pamuklu bir bezle sarılıdır. İskelet içinde hidrojen taşıyan gaz baloncukları bulunurdu. 2 Temmuz 1900’de ilk kez yükselen zeplin, 400 metre yükseklikten uçarak 6 kilometrelik bir yolu 17 dakika 30 saniyede kat etti. Başarılı uçuş sonrası yenileri üretildi.

Zeplinler

I. Dünya Savaşı yıllarında Paris ve Londra’nın 100 civarında zeplinle bombalandığı bilinmektedir. 1927’de L-59 adlı bir zeplin, 96 saatlik bir yolculukla 7.000 km yol aldı. 1928’de Dr. Eckener idaresindeki Graf Zeplin de Atlas Okyanusunu aştı. Graf Zeplin ve yerine gelen ünlü Hindenburg, uzun seneler yük ve yolcu taşımada kullanıldı. Zeplinler, II. Dünya Harbi öncesine dek neredeyse 60 bin kişiyi okyanusun iki kıyısı arasında taşıdıktan sonra, yeni yolcu uçaklarının gelişimi, kaza ve kayıp olaylarının artması nedeniyle 1950’lere ulaşamadan üretimden kaldırıldı.

Ninja Kaplumbağaların da ulaşım aracı olan bu nostaljik ürünler, şimdilerde sadece ABD’de reklam amaçlı olarak az sayıda üretilmektedirler.

Hindenburg Faciası

245 metrelik boyuyla; Titanik büyüklüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hava aracı LZ 129 Hindenburg, Nazi Almanya’sında üretilir. Geleceğin ulaşım aracı gözüyle bakıldığından neredeyse eleştirilmemektedir. 6 Mayıs 1937’te ABD’ye düzenlediği sefer sırasında yüzlerce kişinin gözü önünde ansızın alev alır. 36 saniyede zeplinde bulunan yolculardan (36 yolcu ve 61 mürettebattan) 36’si hayatını kaybeder. Bu facia, modern havacılık tarihinin başlamasına ve zeplinlerin ulaşımdan kaldırılmasına sebep olmuştur.

Kaza, ani dönüşle kopan iskeletin, yakıt tanklarından birini delmesiyle yaşanmış ve statik kıvılcımlanma ile bir anda yaşanmıştır.

Zeplin ve Reklamlar

II. Dünya Savaşı yıllarında kendi zeplinlerini üretren ünlü Good Year firması, şimdilerde de bu nostaljik aracı en etkin kullanan firmaların başında gelmektedir. Zeplinlerin Goodyear’ın bir dünya markası olmasında önemli rol oynadığına inanılır. Zeplinlerin yaygınlaşmamasının belki de bir diğer sebebi; aylık yüksek operasyon maliyetleridir. Zeplinler, dev hangarlar gerektirir. Helyum ise yine son derece pahalı bir gazdır. Ayrıca dev zeplinler için neredeyse 15 kişilik dev yer ekip gereklidir.