Zombi Nedir Sorusunun Cevabı

Ölümsüz insan olarak filmlere ve fantastik edebiyata konu olan folklorik yaratık, ölü bedenlerin yeniden canlandırılması sonrasında yaşayanlara korku salmak için ortaya çıkar. Bazı şaman kaynaklarına göre “ölü insan” yeniden diriltilebilir.

Popüler korku sinemasının önemli kaynakları arasında yer alan Zombiler; 90’lar sonrasında, genellikle akılsız ve sürekli aç, insan eti düşkünü ve çoğu hallerde insan beyni düşkünü olan; bozulmaya yüz tutmuş cesetler olarak betimlenir. Zombiler popülerlikleri açısından vampirlerle mukayese edilebilir. Zombileri öldürebilmek için kafa bölgesine sert bir şekilde vurmak yeterlidir.

X Files’ın bir bölümünde Mulder’in yanlış tanıdığımızı iddia ettiği yaratıklardır. Ajan Mulder’ın teorisine göre, biz zombileri hep ilk canlandıkları anlarda görürüz ve bu arkadaşlar yıllardır ölü oldukları için açtırlar. Önce doğal olarak karınlarını doyurmak isterler. Karınları doyunca, eğlenceye ve muhabbete başlayacaklardır.

Zombi

Yavaş hareket etmeleri insanlar için avantajlıdır. Taşla ya da sopayla kırmak gibi basit davranışlar sergileyebilirler. Tek görüldükleri durumlarda kolay hedefken büyük zombi yığınları arasında kalmak çaresizlik ve korkuyu tetikler. 70’lerde bir alt figürken ve pek ciddiye alınmazken günümüz Amerikan sinemasında artık daha hızlı ve zeki olarak tasvir edilmektedirler. Zombi’lerden korunmak için alışveriş merkezleri gibi kapalı mekanlara sığınmak, ısırılmamak ve vücut sıvılarından uzak durmak gereklidir.

Ülkemizde ZONBİ olarak bilinir ve bu şekilde telaffuz edilirler. Bir zombi tarafından ısırılan insan ışık hızıyla dönüşür ve en yakınındaki kişiye saldırır. Süreç bu şekilde devam eder. Bazı durumlarda köpeklerin de zombiye dönüştüğü görülebilmektedir.