Zübeyde Hanım ve İslama Düşkünlüğü

Türkiye cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a yapılan ahlaksızca hakaretlere karşılık olması açısından, bir taraftan da kaybının anısına, 1921 senesinde eğitim kurumu Darüşşafaka’ya yaptığı bağış çok kereler vesikalı bir şekilde paylaşılmıştı.

Darüşşafaka arşivlerinde 2009 senesinde rastlanan belgede Zübeyde Hanım’ın çeşitli şart ve istekler talep ederek bu kuruma tam tamına 20 bin kuruşluk bağış yaptığı tespit edilir. Söz konusu belge 1968’da arşivlerden alınmış, noter tasdikli bir tercümesi hazırlanmış ve tekrar yerine yerleştirilmiş. Görünen o ki o yıllarda basının ve kamuoyunun ilgisini yeterince çekememiş.

Belgede Zübeyde Hanım’ın 20 bin kuruşluk bu meblağı, her yıl Darüşşafaka talebeleri tarafından Kadir Gecesinde hatimler yapılması, yapılan hatim sevaplarının Peygamber Efendimiz’in (SAV) mübarek ruhlarına, ehlibeytine, enbiyâlara, ilk dört İslam halifesine, evliyalara, mü’minlere, şehidlere ve babası, annesi gibi akrabalarına ek olarak Atamızın küçük yaşta yaşamını yitiren kardeşlerine hediyesi kaydı şartı ile yaptığı görülüyor. Ayrıca kazanılacak gelirden öğrencilere her sene bir defa mevsim meyveleri dağıtılması şartı da bulunuyor. Burada önemli nokta, o yıllarda İstanbul Hükumeti ile siyasi kavga içinde olduğu görülen bir Osmanlı zabitinin annesi, hiç çekinmeden devlete bağlı bir müesseseye 20 bin kuruşluk yüklü bir bağışta bulunuyor. Hem de zorlu zamanların şartlarına göre maddi değeri yüksek bir bağışta bulunuyor.

Siyasi kaygılar sebebiyle her türlü hakarete uğratılan bu mü’mine hanıma, inananlar için, vefat gününde bir Fatihayı eksik görmemek gerektiğini düşünüyoruz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

No Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir